Blog programistów

2019

wrzesień 2019
sierpień 2019
lipiec 2019
czerwiec 2019
maj 2019
kwiecień 2019
marzec 2019
luty 2019
styczeń 2019

2018

grudzień 2018
listopad 2018
październik 2018
wrzesień 2018
sierpień 2018
lipiec 2018
czerwiec 2018
maj 2018
kwiecień 2018
marzec 2018
luty 2018
styczeń 2018

piątek, 7 grudnia 2018

Dodatkowe możliwości importu faktur zakupowych od kontrahentów. Program umie teraz importować również faktury w formacie CSV. Jeśli Twój format faktury zakupowej nie jest rozpoznawany w programie, prześlij plik do nas!


poniedziałek, 3 grudnia 2018

Drobne korekty techniczne. W przypadku włączenia opcji logowania pracy programu może wystąpić zauważalne spowolnienie pracy, jest to jednak podyktowane względami bezpieczeństwa i bardzo zależy od wydajności dysku twardego. W przypadku SSD różnica nie będzie zauważalna.

Wszystkie funkcjonalności przeniesione zostały już na nową infrastrukturę serwerową. Prosimy pamiętać o regularnym aktualizowaniu aplikacji.


czwartek, 8 listopada 2018

Nowy katalog JZK na rok 2019 jest już dostępny. Pobierz PDF teraz!


czwartek, 1 listopada 2018

Zakończono transfer systemu licencji na nowy serwer, co pozwoli zapewnić większą wydajność pracy.

Przy okazji włączono możliwość samodzielnego zamawiania wznawiania licencji w ramach okna Moje Licencje w programie. Nie licząc wznowienia na pełny rok, w przypadku większości licencji jest też możliwość zamówienia wznowienia krótszego, na przykład na 6 miesięcy, albo dłuższego, na 24 miesiące.


niedziela, 21 października 2018

Udostępniono możliwość automatycznego importu faktury zakupowej InterCars. Opcja widoczna będzie w programach Serwis, Warsztat, Druczek i Fakturzysta w wersjach PRO.


poniedziałek, 1 października 2018

Ostatecznie rozwiązano wcześniejsze problemy techniczne, wynikające z zawieszania Druczka przez inne aplikacje w momencie wysłania komunikatu WM_FONT_CHANGE. Zauważamy, że wiele aplikacji zachowywało się w tym momencie nieprawidłowo i niezgodnie ze specyfikacją Windows. Jedną z takich zawieszających się aplikacji był Libre Office Writer.


piątek, 28 września 2018

W nocnym przetwarzaniu aktualizacji wystąpił drobny błąd techniczny. Jeśli program komunikuje, że nie udało się zainstalować czcionek, prosimy o pobranie aktualizacji ponownie.


czwartek, 27 września 2018

Poprawiono obsługę czcionek w programie. Teraz czcionki potrzebne i zalecane do pracy programu, w tym nowa Ubuntu Condensed do tabel, instalowane są automatycznie na czas pracy programu. Zrezygnowano z propagacji zmian listy czcionek w systemie, co powodowało u niektórych użytkowników zawieszanie naszej aplikacji przez obce oprogramowanie nieprawidłowo obsługujące komunikat WM_FONT_CHANGE.

Do wydruków dokumentów standardowych zalecamy czcionki Segoe UI, Open Sans, Source Sans Pro, Ubuntu oraz rocznicową czcionkę Brygada 1918, zaś do wydruku dokumentów o dużej ilości treści (w szczególności tabel, ale także rozbudowanych faktur) czcionki zwężone - Ubuntu Condensed lub Arial Narrow. Można oczywiście wybrać dowolną inną czcionkę, dostępną w systemie.

Lokator: Poprawione wprowadzanie wpłat lokatorskich. Wymuszono przeliczanie salda widocznego na ekranie, niezależnie od sposobu wprowadzenia wpłaty. Zmniejszono ilość pytań, zadawanych przez program w takim wypadku.


środa, 26 września 2018

Wprowadzono nowy cennik i nową ofertę handlową. Teraz dla każdego programu prezentujemy pełny, rozbudowany cennik, dzięki czemu każdy może dobrać właściwą licencję dla swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że teraz można zamówić internetowo licencję na dowolnie wybrany okres czasu, od 1 do 24 miesięcy. Sukcesywnie rozbudowany będzie system dostępny po zalogowaniu.


poniedziałek, 24 września 2018

Nowa, spokojniejsza identyfikacja wizualna. To pierwszy z etapów przenosin do nowego systemu, zapewniającego większą zgodność z kolejnymi aktualizacjami Windows 10. Uproszczony zostanie także interfejs systemu dostępnego dla zalogowanych użytkowników.

Programy, które będą powoli wycofywane, nie dostały nowego logo, natomiast aktualizacje będą wspierane przez okres ważności już wydanych licencji. Zalecany klucz przenosin, zgodnie z dostępnością modułów, wygląda następujaco: Mecenas → Kancelaria, Majster → Serwis, Przelewy → Druczek, Umowy → Druczek, Niezbędnik → Fakturzysta.


niedziela, 23 września 2018

Pierwszy etap przenosin został zakończony prawidłowo. Powinno być zauważalne szybsze działanie naszych aplikacji, między innymi dzięki zmianie systemu certyfikacji łącza SSL. Jeśli będą zauważalne problemy, prosimy kontakt z usługi NAPISZ DO JZK.

Najnowsza aktualizacja została dostosowana do nowej konfiguracji serwerów. Przez ograniczony czas będziemy wspierać także poprzednią konfigurację, z której korzystają programy JZK w wersjach sprzed 2017 roku. Osoby korzystające z tak starych wersji naszych aplikacji gorąco prosimy o ich zaktualizowanie, w przeciwnym razie niektóre funkcje nie będą działać prawidłowo.


sobota, 22 września 2018

Niektóre usługi, z których korzystają nasze programy, zmieniły konfigurację serwerową. Zmiana powinna przejść niezauważenie, możliwa jest jednak przerwa w dostępie niektórych użytkowników trwająca do 24 godzin.


środa, 19 września 2018

W ramach porządkowania oferty, nie będziemy już oferować nowych licencji na programy Niezbędnik, Umowy, Przelewy i Fakturzysta. Oczywiście dotychczasowe licencje będą kontynuowane, a programy będą aktualizowane. Dzięki zmianie, będziemy mogli skupić się na najpopularniejszych aplikacjach Druczek, Podatki i Warsztat.


piątek, 14 września 2018

Moduły programu Restauracja zostaną włączone do programu Hotel, zaś moduły programu Dentysta - do programu Gabinet. W przypadku programu Kancelaria, otrzyma ona komplet modułów programu Mecenas. Założeniem jest ograniczenie ilości obsługiwanych marek, bez utraty funkcjonalności. Wszystko będzie całkowicie automatyczne.


wtorek, 11 września 2018

Drobne poprawki techniczne w module UMOWY.


sobota, 1 września 2018

Od września nasz BOK jest czynny codziennie od 8 do 18.


sobota, 4 sierpnia 2018

Udostępniono generowanie JPK_MAG w module MAGAZYN. Przypominamy, że plik JPK_MAG należy wygenerować dopiero na żądanie urzędu skarbowego i według wskazanych kryteriów. Uprzednie generowanie pliku JPK_MAG ma sens tylko jako rodzaj kopii zapasowej. Przypominamy też, że obsługa magazynu w programach JZK ma charakter jednorodny, całość obsługi magazynowej jest prowadzona w ramach jednego magazynu księgowego, stąd generowany jest jeden plik JPK_MAG, a magazyn nazywa się po prostu Magazyn. Przypominamy również, że wygenerowanie prawidłowego JPK_MAG wymaga, aby absolutnie każdy ruch magazynowy pokryty był dokumentem WZ, PZ, RW lub MM.


piątek, 3 sierpnia 2018

Udostępniono generowanie JPK_FA w module REJESTR SPRZEDAŻY. Przypominamy, że plik JPK_FA należy wygenerować dopiero na żądanie urzędu skarbowego i według wskazanych kryteriów. Uprzednie generowanie pliku JPK_FA nie ma waloru podatkowego, ale oczywiście można i warto to wykonać jako kopię zapasową.


środa, 1 sierpnia 2018

Nowa aktualizacja będzie pobierać kursy walut z nowego serwera, co przyspieszy pracę programu.

W tym tygodniu zostanie udostępnione także automatyczne generowanie plików JPK_FA i JPK_MAG. W dalszej kolejności JPK_PKPiR oraz JPK_EWP.


niedziela, 15 lipca 2018

W związku z drobnymi problemami technicznymi, zmieniono serwer licencji. Teraz weryfikacja licencji powinna być dużo szybsza. Powodem było przeciążenie łącza na dotychczasowym serwerze. W tym tygodniu spodziewamy się wielu zmian i nowych funkcjonalności w programie.


niedziela, 1 lipca 2018

Weszła podzielona płatność. Więcej na ten temat w FAQ.

Przygotowano obsługę papierowych zleceń przelewu do split payment na podstawie otrzymanej rekomendacji Związku Banków Polskich z marca 2018. Należy zwócić uwagę na specyficzny sposób wypełniania takiego polecenia przelewu.


sobota, 30 czerwca 2018

Od 1 lipca wchodzi w życie mechanizm podzielonej płatności. Zmieni się sposób rozliczania wpłat do faktury, sposób prowadzenia rachunku bankowego, a także sposób wykonywania przelewów za faktury. Nie zmieni się za to sposób ich wystawiania. Wystawiający fakturę nie ma wpływu na sposób, czy odbiorca faktury użyje podzielonej płatności do jej zapłaty.

Odnośnie wchodzącego w lipcu szerszego obowiązku JPK, przypominamy, że odbywać się to będzie wyłącznie na bazie żądania urzędu skarbowego. W ramach obsługi takiego żądania oferujemy usługę Gwarancja JPK™, która jest bezpłatna pod pewnymi warunkami. Proszę pamiętać, że JPK generowany na żądanie urzędu skarbowego powinien zawierać oczekiwany zakres danych i być wygenerowany dopiero po wezwaniu urzędu. Podczas kontroli podatkowej udostępnia się dokumenty według stanu na dzień kontroli.

W pozostałym zakresie usługa jest częścią usługi Kopia Elektroniczna EJ JPK - można wtedy automatycznie generować inne pliki JPK w dowolnym momencie.


wtorek, 29 maja 2018

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości dostępna jest nowa, historyczna czcionka Brygada 1918. Będzie ona dostępna automatycznie po uruchomieniu Druczka® lub Fakturzysty®. Można tę czcionkę wybrać w ustawieniach programu jako domyślną do różnych dokumentów.

Czcionkę Brygada 1918 można pobrać bezpośrednio i wykorzystywać w dowolnym celu.

Więcej o tradycji czcionki Brygada 1918 można przeczytać na oficjalnej stronie obchodów.


piątek, 4 maja 2018

Udostępniono nową stawkę ubezpieczenia wypadkowego. Oznacza ona nieco niższe należności na ZUS. Zalecamy ponowne wprowadzenie i przeliczenie składek na ZUS za kwiecień i miesiące następne.


poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Udostępniono deklarację VAT-7K. Przypominamy, że deklaracja ta jest prostą sumą deklaracji VAT-7 za 3 miesiące kwartału. Księgowanie i tak należy w tym roku wykonywać już wyłącznie miesięcznie, podobnie jak miesięcznie wysyła się plik JPK_VAT.


piątek, 13 kwietnia 2018

Zablokowano możliwość wygenerowania rozliczenia rocznego z innej aplikacji, niż bezpośrednio Podatki JPK. Jest to związane z zachowaniem integralności danych. Należy pamiętać o pobieraniu aktualizacji z wewnątrz programu Podatki JPK, tylko tam są udostępnione formularze podatkowe. Docelowo program ten będzie całkowicie odrębną aplikacją.


środa, 11 kwietnia 2018

Wykresy modułu Książka przeniesiono do odrębnego modułu Podatki, co poprawia czytelność podstawowego modułu Książka. Zmieniono także układ menu w Druczku tak, aby lepiej uwidocznić odrębność programu Podatki JPK. Poprawione rozliczanie roczne w zakresie podatku liniowego. Program lepiej prezentuje teraz przetwarzane dane, pozwalając na łatwiejszą kontrolę i analizę obliczeń. Rekomendujemy zatem weryfikację dotychczasowych wyliczeń.


sobota, 24 marca 2018

Zgodnie z najnowszymi interpretacjami, dokumentem zamykającym będzie zawsze faktura. Nie będzie już możliwe zamknięcie zlecenia paragonem bez danych klienta, nie ma to zresztą sensu księgowego. Przypominamy, że fakturę można i należy wystawiać każdemu nabywcy. Wprowadzono dodatkowe ostrzeżenia przed wystawianiem paragonów, naprawdę nie należy tego robić pod żadnym pozorem. W przypadku prowadzenia sprzedaży detalicznej nierejestrowanej należy to wykonywać przy użyciu standardowej kasy fiskalnej, z pominięciem programu.

Usunięto kilka opcji powodujących potencjalne problemy podczas synchronizacji pracy w sieci. Zafakturowanie zlecenia warsztatowego (Warsztat), serwisowego (Serwis) lub zlecenia (Majster) będzie możliwe tylko i wyłącznie spoza zlecenia. Dotychczas mogły wystąpić sytuacje, w których dwie osoby mają otwarte to samo zlecenie.

Z uwagi na problemy z zapewnieniem prawidłowej synchronizacji magazynu, opcja KOSZTY będzie wyłączana. Należy wypełniać wyłącznie tabele Części oraz Usługi/Robocizna. Nie będzie już dostępna opcja jednopozycyjnego fakturowania kosztów dodatkowych. Te zmiany są konieczne w efekcie licznych uwag użytkowników.

Poprawiono obsługę procedur magazynowych. Pozycje wpisane w działe Usługi na zleceniu nie będą już wpływać na stany magazynowe.


czwartek, 22 marca 2018

Poprawki w zakresie wystawiania faktur RR. Włączono weryfikację prawidłowości konfiguracji do pracy w sieci.


sobota, 17 marca 2018

Poprawiona procedura zapisywania i synchronizacji danych podczas pracy w sieci. W pewnych warunkach dane podczas pracy w sieci mogły nie być zapisane poprawnie, obecnie zapisywanie jest wymuszone. Może to spowodować drobne spowolnienie pracy w niektórych wypadkach, ale bezpieczeństwo danych jest najważniejsze.

W module Kontraheni dodano mechanizm weryfikacji unikalności identyfikatora kontrahenta (NIP, PESEL). W przypadku większej ilości kontrahentów o tym samym NIP lub PESEL wiele funkcjonalności nie będzie działać prawidłowo, w tym raportowanie obrotów. Warto zadbać o porządek w bazie danych.

W przypadku drukowania przelewu do faktury, termin płatności będzie zawsze umieszczany.

W przypadu, gdy w programie wybrano opcję "nie jestem płatnikiem VAT", program drukować będzie fakturę bez VAT. Znika opcja oznaczenia takiego dokumentu jako "Rachunek". Stanowi to realizację zaleceń Ministerstwa Finansów. W takiej sytuacji należy też w stopce umieszczać przepis ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie z VAT. Szczegółowe informacje w PDF.


piątek, 16 marca 2018

Nareszcie mamy trochę czasu, aby zająć się swobodnym rozwojem aplikacji, bo wszyscy już przygotowali i wysłali swoje pliki JPK. Ilość zgłoszeń do pomocy technicznej spadła kilkukrotnie i dopiero teraz zaczęły one dotyczyć czegoś innego, niż podatki. Kolejny taki sezon w lipcu, gdy wejdą pozostałe formaty JPK.

Wiele korekt technicznych w różnych miejscach programów. Rozbudowano moduł Administrator. Poprawiono wygląd podświetlenia w oknie Kontrahenci, teraz jest bardziej eleganckie i przejrzyste.


piątek, 9 marca 2018

Ulepszenia i poprawki w programie Warsztat. Teraz układ okienka zlecenia jest swobodniejszy, pozwoli w przyszłości na obsługę nowych opcji. Zmieniono nazwy zakładek tak, by lepiej odpowiadały rzeczywistości. Dodano łatwiejszą obsługę eksportu danych online z bezpośrednim podglądem wyeksportowanych danych. Dodano podgląd faktury do zlecenia w czasie rzeczywistym.

Zaczynamy etap korekt w modułach Towary oraz Magazyn, przygotowujący do wprowadzenia pełnej obsługi JPK_MAG. Zmieniono nieco układ kolumn modułu Magazyn, poprawiono wypełnianie pól tabeli. Nie będzie już dostępny dokument Dowód dostawy, w przypadku sprzedaży wysyłkowej bezwzględnie należy wystawiać normalną fakturę. Dodano w tabeli pola dotyczące daty faktury.

Dla zachowania zgodności z JPK_MAG i zapewnienia prawidłowego księgowania, nie będzie już dostępnych kilka opcji wcześniej obecnych w programie. Magazyn jest rozliczany wyłącznie w cenach netto. Wartość dokumentu magazynowego będzie określana wyłącznie w cenach netto, tak jak wartość samego magazynu. Ceny ewidencyjne liczone są wyłącznie metodą średniej ważonej.

Wprowadzono więcej weryfikatorów w module Towary. Efekt działania jest mniej inwazyjny - zamiast modalnego komunikatu, wyświetlany jest panel informacyjny, który trudno zignorować. Zachęcamy do dbania o porządek w magazynie.

Wprowadzono automatyczne sortowanie towarów według grupy, a następnie według nazwy i kodu.


czwartek, 8 marca 2018

Rozwiązano problem techniczny z generowaniem deklaracji PIT-36, PIT-36L i PIT-B za 2017. Dodano możliwość podglądu listy pól deklaracji, ułatwiające wypełnienie deklaracji elektronicznej. Obecny rok jest ostatnim rokiem deklaracji papierowych, w przyszłym roku jako podstawowe dostępne będą deklaracje elektroniczne. Przypominamy, że w związku z tym nasze programy przestaną prawidłowo działać w Windows XP i Windows Vista.


wtorek, 6 marca 2018

Poprawki w modułach Umowy i Pracownicy. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od stycznia, każdy powinien mieć numer PESEL, w tym nawet obcokrajowcy. Stąd program wymagać będzie podania numeru PESEL dla każdego pracownika i dla każdej umowy. Pojawią się ostrzegawcze podświetlenia, także w przypadku nie podania odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto poświęcić trochę czasu na uzupełnienie danych. Uporządkowano inne pola w module Umowy. Poprawiono eksportowanie umów do pliku XML, teraz zapisywane są wszystkie szczegółowe dane.

Dla każdego obiektu dostępna jest teraz możliwość indywidualnego zapisania jego treści do wskazanego pliku XML. Pozwala to eksportować pojedyncze dane do innych systemów. Docelowo format XML wykorzystywany będzie także do zapisywania i synchronizacji danych.

Poprawiono procedurę wystawiania faktur korygujących. Ponieważ zdarzyły się przypadki nadmiernek kreatywności użytkowników, skutkujące problemami z prawidłowym przygotowaniem pliku JPK_VAT, dodaliśmy instrukcję ostrzegawczą w oknie faktury korygującej. Prosimy zwrócić na nią szczególną uwagę. Dodaliśmy także wpis w FAQ: Jak wystawić fakturę korygującą?


poniedziałek, 5 marca 2018

Zakończył się okres przejściowy, związany z testowaniem nowego systemu licencyjnego. Licencje przechowywane są teraz już tylko w Rejestrze Windows, co zapewnia ich lepszą obsługę. W najbliższych tygodniach serwery obsługujące bardzo stare wersje programów (sprzed kilku lat lub starsze) zostaną w całości wyłączone. aktywacja licencji z tych wersji oraz obsługa pomocy technicznej nie będzie możliwa, programy działać będą wyłącznie w trybie off-line.

Zachęcamy do pobrania aktualizacji do nowej wersji programu. Przypominamy, że generowanie plików JPK dostępne jest wyłącznie z aktualnych wersji programów. Format pliku JPK zmienia się regularnie. W II kwartale 2017 wprowadzana będzie obsługa plików JPK_FA, JPK_MAG, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP.

Wprowadzono poprawki w procedurze obsługi licencji. Program automatycznie usuwa licencje, które wygasły, nie trzeba tego robić ręcznie. Przypominamy o możliwości zalogowania się w programie do usługi JZK24, wtedy program automatycznie pobiera wszystkie nowe licencje w momencie ich udostępnienia.

Zachęcamy do wznawiania licencji za pomocą automatycznego systemu licencje.jzk.pl. Przy wcześniejszym zamówieniu bezpośrednio z opcji Zostańmy Razem w programie oferowane są szczególnie dobre warunki. Warto zadbać o odpowiednio wczesne wznowienie licencji tak, by praca z programem była nieprzerwana.


piątek, 2 marca 2018

Korekty w procedurze wystawiania dokumentów sprzedażowych i magazynowych.

W ramach przygotowań do uruchomienia JPK_MAG włączono weryfikację unikalności kodów towarów. Program wyświetla ostrzeżenie za każdym razem, jak napotka duplikaty. Wiele osób korzysta z obsługi magazynu, nie dbając o jego poprawność - w tej sytuacji wygenerowanie prawidłowego pliku JPK_MAG może nie być możliwe.


czwartek, 1 marca 2018

Wiele poprawek w różnych miejscach programu. Poprawiono obsługę usługi WarsztatOnline.

Drobne korekty w module Umowy. Poprawiono interfejs. Uproszczono wyświetlanie nazwy urzędu skarbowego na liście.

Uściślamy obsługę kontrahentów. Dla każdego kontrahenta automatycznie używany będzie jego urzędowy identyfikator - PESEL dla osób fizycznych, NIP dla firm. W przypadku braku właściwego identyfikatora program wyświetlać będzie podświetlenie na ekranie.

Dzięki temu dla kontrahentów, dla których podano prawidłowy identyfikator, dostępne będzie automatyczne obliczanie wartości sprzedaży oraz salda pozostałego do zapłaty. To wszystko zadziała oczywiście pod warunkiem, że mamy porządek w danych.


wtorek, 27 lutego 2018

Poprawione wykonywanie kopii zapasowych, w pewnych warunkach program nie robił tego automatycznie. Prosimy pamiętać o regularnym weryfikowaniu poprawności wykonania kopii, a najdalej raz w miesiącu należy nagrać ją na płytę CD-ROM. Prawidłowe przechowywanie danych podatkowych jest bardzo ważne,piszemy o tym w naszym FAQ: Przechowywanie danych dla celów kontroli podatkowej.


poniedziałek, 26 lutego 2018

Poniedziałek 26 lutego to ostatni dzień na wysłanie pliku JPK_VAT. Tego dnia pracujemy wyjątkowo do godziny 19 i ani minuty dłużej. Prosimy nie zostawiać JPK na ostatnią chwilę! Licencje uzupełniające będą wydawane najdalej do godziny 16.


środa, 21 lutego 2018

Przypominamy! Rozliczenie kwartalne VAT-7K pojawi się w naszych programam dopiero po 26 marca. Na razie celowo nie jest udostępniane, żeby wymusić miesięczne księgowanie. Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, że JPK_VAT musi zostać wygenerowany miesięcznie i całe księgowanie zrobione również w taki sposób. VAT do 25 dnia kolejnego miesiąca, Książka 5 dni wcześniej. Wyłącznie deklarację można wykonać kwartalną i płatność VAT również, natomiast samo księgowanie oraz plik JPK_VAT należy bezwzględnie wykonywać co miesiąc. Pisaliśmy o tym już przy okazji publikacji check-listy w zeszłym roku.


wtorek, 20 lutego 2018

Jednolity Plik Kontrolny pozwala także kontrolować dane wprowadzane do programu. Podczas tworzenia JPK u niektórych klientów pojawiły się różnice, wynikające z bezrefleksyjnego, wielokrotnego klonowania dokumentów we wszystkie strony, w szczególności z korekt do dokumentów podstawowych i odwrotnie. Podowało to przeniesienie kwoty PRZED KOREKTĄ, która była uwzględniana podczas zasysania do VAT. Program został na takie zdarzenia uodporniony, niemniej jednak zachęcamy do bacznego zwracania uwagi na sposób wprowadzania danych!

Podczas serwisu naoglądaliśmy się również trochę sposobu, w jaki wystawiane są dokumenty. Zachęcamy gorąco do zwrócenia baczniejszej uwagi na jakość wprowadzanych danych. Często dane są wprowadzane w sposób chaotyczny, u niektórych użytkowników W danych kontrahentów jest ogromnie dużo spacji i innych znaków, które negatywnie wpłyną na ocenę JPK i mogą spowodować wytypowanie do kontroli krzyżowej także Państwa kontrahentów. Wszystkie dane kontrahentów powinny zostać pobrane z bazy REGON, program umie to zrobić automatycznie (opcja Znajdź firmę wg NIP). W szczególności prosimy o nie używanie znaków innych, niż normalne litery i cyfry, pozostałe znaki i tak muszą zostać odfiltrowane na etapie generowania pliku JPK.


poniedziałek, 19 lutego 2018

Przypominamy, że w roku 2018 działa mikrobramka JPK_VAT. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie opisującej wysyłanie pliku JPK.


niedziela, 18 lutego 2018

Poprawiono generowanie pliku JPK_VAT w zakresie zakupów, jako data zakupu była brana data księgowania, zamiast daty wystawienia dokumentu zakupu. W przypadku zakupów księgowanych z inną datą wpływu niż data wystawienia, zalecamy ponowne wygenerowanie i wysłanie pliku JPK_VAT. Należy pamiętać o nadaniu kolejnego numeru JPK i przechowaniu obu plików!


sobota, 17 lutego 2018

W zakupach dodano możliwość księgowania proporcjonalnego. Należy wprowadzając pozycje faktury dla każdej z nich wybrać opcję PROPORCJA, a następnie na zakładce Księgowanie tej faktury podać wartość owej proporcji. Tylko w takim wypadku proporcja zostanie automatycznie zassana i przeliczona.

Wprowadzono specjalny tryb raportowania problemów podczas zasysania do VAT. Pozwoli to zwrócić uwagę na możliwe błędy księgowania oraz nieprawidłowy sposób wprowadzania dokumentów.

Odświeżono informacje dostępne na Harmonogram JPK. Kilka terminów zostało zweryfikowanych.


piątek, 16 lutego 2018

Poprawki w module VAT. Rozwiązano problem z nieprawidłowym zasysaniem faktury VAT marża. Należy powtórzyć zasysanie i upewnić się, czy kwoty przeniosły się prawidłowo. Wykonano kilka dodatkowych poprawek w module MARŻA, dopasowujac go lepiej do struktury pliku JPK_VAT.

W przypadku zasysania paragonów włączono wypełnianie pola adres i nazwa kontrahenta danymi z głowy, czyli z niczego. W polu nazwa kontrahenta i adres wpisywane będzie "Brak", zgodnie z prawdą. Zwracamy jednak uwagę, że masowe wystawianie paragonów bezimiennych zamiast imiennych faktur, zwłaszcza w przypadku towarów wrażliwych takich, jak części samochodowe lub elektronika, może zakończyć się kontrolą podatkową. W każdym wypadku, gdy dane klienta są znane, powinno się wystawić fakturę VAT. Ministerstwo Finansów zapowiedziało już kontrolę w przypadku sprzedaży wysyłkowej bez faktur VAT.

Podczas tworzenia JPK program zamienia znaki cudzysłowu, ampersandu, apostrofu i znak nowej na spację. Znaki te powodują utrudnione parsowanie XML i moga powodować odrzucenie pliku JPK. Jeśli chcesz wyróżnić nazwę firmy w danych kontrahenta, użyj wyłącznie wielkich liter, na przykład Firma JANKO Jan Kowalski. Program za każdym razem podaje, ile takich zamian wykonał, pozwala to zorientować się w skali problemu.

W przypadku innych znaków spoza podstawowego alfabetu języka polskiego, w szczególności tagów HTML, zostają one zamienione na kodowanie HTML, które również może spowodować odrzucenie pliku. Program podaje ilość takich problemów, Zalecamy weryfikację wszystkich danych i przyjęcie zasady prawidłowego wypełniania danych.


czwartek, 15 lutego 2018

Podczas wystawiania dokumentu sprzedaży dostępna jest opcja podglądu na bieżaco. To bardzo przydatna opcja - można spokojnie sprawdzić, czy faktura spełnia nasze założenia, wrócić do poprawek, kolejny raz sprawdzić itd., wszystko bez zamykania podstawowego okienka wystawiania faktury. Można też wyskoczyć do opcji układu faktury, zmienić je i kontynuować rozpoczęte wystawianie nowego dokumentu.


środa, 14 lutego 2018

Poprawiono formułę zasysania dokumentów sprzedaży do VAT. Rozwiązuje to problem faktur z mieszanymi stawkami VAT, faktur z podsumowaniem ceny po rabacie dopiero w podsumowaniu i faktur wielopozycyjnych na drobne kwoty, gdzie mogą wystąpić drobne błędy zaokrągleń.

Zalecamy porównanie wygenerowanego pliku JPK_VAT z rejestrem sprzedaży i wykazem faktur. Jeśli występują jakiekolwiek niezgodności, należy powtórzyć zasysanie. Należy zwrócić baczną uwagę na ewentualne komunikaty w pliku LOG (Plik - logi programu). Jeśli niezgodności nie zostaną rozwiązane, prosimy o pilny kontakt z opcji NAPISZ DO JZK w menu POMOC.


wtorek, 13 lutego 2018

W II kwartale 2018 zmieni się sposób licencjonowania programu do pracy w sieci. Będzie wydawana odrębna licencja do pracy w sieci. Wprowadzenie takiej licencji automatycznie przełączy program w tryb pracy sieciowej, bez możliwości jego wyłączenia w inny sposób, niż usunięcie tej licencji.

Zmieni się też sposób pracy w sieci - będzie on możliwy wyłącznie dla wybranych modułów (Faktury, Towary, Magazyn, Kontrahenci, Kasa) i programów (Druczek PRO, Fakturzysta PRO, Warsztat PRO). W pozostałych przypadkach opcja pracy w sieci będzie niedostępna.

W przypadku licencji zakupionych po 1 marca 2017 będzie wydawana bezpłatna licencja uzupełniająca. Odpowiednia informacja będzie wyświetlać się w programie w przypadku osób, które posiadają licencję wielostanowiskową.

Na podobnej zasadzie licencjonowane będzie rozszerzenie Ultimate, polegające na zmianie limitów obsługi tożsamości. Będzie dostępne wyłącznie dla programów w wersji PRO. Standardowo zostanie wydana licencja bezpłatna uzupełniająca dla dotychczasowych posiadaczy licencji Ultimate, jeśli zgłoszą taką potrzebę.

Rozwijana będzie także funkcjonalność dotycząca umów i kadr. W trakcie roku 2018 licencja Umowy będzie wydawana jako bezpłatne rozszerzenie uzupełniające. Do wersji PRO licencja Umowy będzie dodawana bezpłatnie, w podobnie jak licencja Podatki JPK. W przypadku innych licencji będzie to dodatek płatny.

Dzięki temu obniżyć będzie można ceny licencji podstawowych, a nasza oferta będzie bardziej atrakcyjna dla przeciętnego użytkownika, który nie korzysta z żadnych ze wskazanych opcji.


poniedziałek, 12 lutego 2018

Ministerstwo Finansów zmieniło układ swojej strony internetowej. Aktualna wersja programu Klient JPK jest do pobrania tutaj.

W dniu 23 lutego (piątek) pracować będziemy do godziny 17. W dniu 24 lutego (sobota) prowadzić będziemy dyżur telefoniczny oraz internetowy (NAPISZ DO JZK). W dniu 25 lutego (niedziela) prowadzić będziemy wyłącznie dyżur internetowy. W dniu 26 lutego (poniedziałek) BOK będzie czynny wyjątkowo do godziny 19.

Jeśli ktoś potrzebuje licencji uzupełniającej, należy ją zamówić jak najszybciej, w przeciwnym razie wygenerowanie pliku JPK_VAT w terminie może nie być możliwe. W przypadku licencji płatnych, przelew musi zostać zlecony w banku do środy 21 lutego, tak aby najdalej w piątek został zaksięgowany. Prosimy nie zostawiać nic na ostatnią chwilę.


niedziela, 11 lutego 2018

Przygotowano nowy algorytm obliczania podatku w module Książka. Uwzględniana jest teraz kwota wolna oraz roczna kwota zwolniona od podatku. Poprawiono sposób przeliczania podatku - należy bezwzględnie przeliczyć miesiąc i sprawdzić, czy kwota do zapłaty nie uległa zmianie. W poprzednich wersjach kwota podatku do zapłaty mogła być nieco zawyżona.

Należy zwrócić baczną uwagę na nową opcję - w roku 2018 można nie płacić zaliczki miesięcznej, jeśli zaliczka do zapłaty po uwzględnieniu poprzednich miesiącach nie przekracza tysiąca złotych. To jest prawo, a nie obowiązek, zatem przygotowaliśmy opcję. Domyślnie zakładamy NIE płacenie zaliczki mniejszej, niż tysiąc złotych.

Z uwagi na inny sposób obliczania podatku oraz zaliczki należy zwrócić baczną uwagę na miesięczne rozliczenie, drukowane w programie. Zawiera ono teraz istotną informację: prognozowany podatek roczny oraz wynik na podatku, czyli kwotę do zwrotu lub do dopłaty. Należy uważać na tę kwoty, aby nie było zaskoczenia. Przypominamy o obowiązku drukowania książki ORAZ podsumowania do dnia 20 miesiąca. Niedługo udostępnione zostanie także automatyczne generowanie JPK_PKPiR, który jednak nie powinien być wysyłany bez wezwania urzędu skarbowego.


środa, 7 lutego 2018

Zgodnie z zapowiedziami, uruchamiamy automatyczne księgowanie wpłat masowych. Każdy klient otrzymuje własny, prywatny numer rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat. Numer ten prezentowany będzie na każdej fakturze i w mailu od JZK, a także będzie widoczny po zalogowaniu się na https://licencje.jzk.pl. Numer nowego rachunku zawierać będzie ciąg 102049002412 i rozpoznawany będzie jako PKOBP 23 O. w Gdańsku.


wtorek, 6 lutego 2018

Kontynuujemy pracę nad modułem VAT. Ulepszono zasysanie raportów z kasy fiskalnej, poprawiono procedurę zasysania innych dokumentów. Uporządkowaliśmy strukturę modułu rezygnując z pól, które nie są przenoszone bezpośrednio do deklaracji lub pliku JPK_VAT. Usunięto nieprawidłową formułę księgowania łączącą pola 27-28 i 29-30, są to pola alternatywne.

Dodano dodatkowe informacje w podsumowanie oraz automatyczną weryfikację formalnej poprawności księgowania. Szczegółowe podsumowanie pozwala łatwiej wychwycić przyczynę ewentualnych problemów. Teraz każde ręczne przeliczenie i zassanie danych powoduje wyświetlenie kontrolnego podsumowania na ekranie.

Przypominamy o pełnym i prawidłowym wprowadzaniu danych. Dla dostawców konieczne jest wprowadzenie adresu, który przenoszony jest do pliku JPK_VAT i jest to pole wymagane. Dodano zatem kolumnę Adres w module Zakupy.


niedziela, 4 lutego 2018

Poprawek i ulepszeń ciąg dalszy. W module VAT przygotowano nowe, bardziej przejrzyste podsumowanie, pozwalające łatwiej sprawdzić poprawność księgowania, a przede wszystkim w razie potrzeby ręcznie przygotować deklarację VAT. Przed tą poprawką program mógł pominąć kilka wpisów, zalecamy zatem ponowienie zasysania i wygenerowanie ponownie e-Deklaracji oraz JPK_VAT. Koniecznie należy sprawdzić ręcznie, czy wszystkie dokumenty są uwzględnione.

W przypadku każdej z faktur widoczny będzie określony przez program standard księgowania. Warto to zweryfikować, dla każdej pozycji faktury zakupowej i sprzedażowej można narzucić własną formułę księgowania do VAT. Na liście faktur zakupowych pojawia się nowa kolumna, informująca o określonej przez program formule księgowania VAT. W przypadku faktur zakupowych, dla których podano datę wpływu, a nie podano ręcznie daty księgowania do VAT, to data wpływu będzie brana pod uwagę przy wyborze momentu zasysania do VAT. Prosimy zwrócić na to baczną uwagę.


sobota, 3 lutego 2018

Sobota to dobry dzień na porządki w module VAT. Fundamentalna zmiana w filozofii działania. Nie będzie możliwości i potrzeby wyboru, co ma być zasysane. Wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś korzysta z funkcji podatkowych, powinny działać automatycznie i bez potrzeby wybierania. Jeśli wprowadzane są przez użytkownika jakieś dane, to przecież po to, żeby zostały odpowiednio zassane. Zapewni to porządek w danych i pozwoli na wyprodukowanie rzetelnych plików JPK.

Usunięto opcje, które wprowadzały nieco zamieszania. Teraz zawsze księgowanie w module VAT i Książka następuje detalicznie, tylko wtedy można wyprodukować prawidłowy JPK_VAT oraz JPK_PKPIR. Ignorowany będzie własny numer dokumentu zakupowego, w księgowaniu zawsze brany jest numer dokumentu źródłowego. Również pole NIP w Ksiązce będzie zawsze prezentowane. Zassanie spowoduje zawsze usunięcie poprzednich wpisów automatycznych.

Prosimy zwrócić uwagę na pola Data wpływu, powinny być prawidłowo wypełnione dla każdego dokumentu kosztowego. Z przyczyn technicznych każda faktura będzie miała to pole, można to wykorzystać także do innych celów.

W przypadku towarów nie będą już wymyślane kodu serii EAN-13. Jeśli nie podany zostanie kod towaru, zostanie wprowadzony w tym polu 32-znakowy GUID. Jest na tyle brzydki i niewygodny, że będzie zachęcał do wprowadzania prawidłowych, rzetelnych danych z faktycznego kodu EAN.

Zmieniono kolejność kolumn tak, aby odpowiadała strukturze pliku JPK. W module VAT udostępniono jawnie treść podsumowania, pliku JPK_VAT oraz pliku e-Deklaracji. Gdyby komuś przyszło do głowy kopiować stamtąd dane ręcznie, przypominamy, że zachodni konieczność konwersji liter do standardu UTF-8, inaczej plik nie będzie zaakceptowany na bramce MF.

Wpisy dodawane ręcznie mają teraz zawsze klasę WpisVAT, bez rozróżnienia, czy to VAT od sprzedaży, czy zakupów. Przyporządkowanie następuje tylko i wyłącznie na podstawie wybranej kolumny, należy zwrócić na to uwagę.


piątek, 2 lutego 2018

Zmiany w obsłudze rejestru VAT. Ponieważ JPK_VAT jest i tak miesięczny, program nie będzie obsługiwał już księgowania kwartalnego. Zostanie zmieniona procedura generowania deklaracji VAT-7K, zostanie ona przygotowana jako suma 3 deklaracji VAT-7.

Pola 52-55 dotyczące kas rejestrujących nie mogą już być obsługiwane automatycznie, w takim jednorazowym przypadku należy przygotować deklarację ręcznie (wystarczy poprawić kilka pól). Pola dotyczące remanentu (36), kas (37), środków transportu (38), paliw (39) oraz korekty (47-50) wymagają wprowadzenia danych jawnie w rejestrze VAT jako wpis z ręki. Tylko wtedy wygenerowany JPK_VAT będzie sumować się prawidłowo.

Dodano opcję "nie obowiązuje mnie ustawowy zakaz pracy w niedzielę", którą pozwala wyłączyć ostrzeżenie przed wystawianiem dokumentów sprzedaży w dzień objęty zakazem handlu.


czwartek, 1 lutego 2018

Umożliwiono kompaktowanie pliku JPK_VAT generowanego z modułu Rejestr sprzedaży, co pozwoli na lepszą współpracę z obcymi programami. Warto jednak pamiętać, że rejestr VAT nie ma formy określonej ustawowo i nigdzie nie jest powiedziane, że faktura o danym numerze może zająć tylko 1 pozycję. Jedyny wymóg jest taki, żeby rejestr był pełny, rzetelny i umożliwiał określenie zobowiązania podatkowego. Jeśli oprogramowanie zewnętrzne nie umie tego obsłużyć i wprowadza ograniczenia, których nie ma ani w ustawie, ani w opisie formatu JPK - należy zgłaszać uwagi producentowi owego oprogramowania.

Przypominamy też, że format JPK_VAT NIE służy do importowania faktur VAT, do tego jest format JPK_FA, który obowiązywać będzie dopiero od lipca. Obecnie generowany plik JPK_VAT powinien być użyty wyłącznie do importu do rejestru sprzedaży VAT.


poniedziałek, 29 stycznia 2018

Wchodzą w życie przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. W przypadku próby wystawienia faktury lub paragonu w dzień będący niedzielą z zakazem handlu, program wyświetli odpowiednie ostrzeżenie. Należy upewnić się, że nasza działalność jest na liście wyjątków, bo prowadzenie sprzedaży wbrew zakazowi oznaczać może karę grzywny od tysiąca do stu tysięcy złotych. Informacja o dacie każdej sprzedaży trafia do JPK, co może być podstawą do ukarania przedsiębiorcy.


niedziela, 28 stycznia 2018

Działa już zapisywanie e-Deklaracji VAT-7. Prosimy sprawdzić wygenerowany plik XML i jeszcze go NIE wysyłać, planujemy jeszcze kilka poprawek. Warto natomiast już teraz zweryfikować, czy program prawidłowo rozpoznaje zdarzenia gospodarcze u Państwa i czy wygenerowany plik e-Deklaracji jest identyczny, jak plik JPK. Docelowo taka weryfikacja będzie w miarę możliwości automatyczna.

Kopia Elektroniczna EJ JPK dostała teraz wygodną opcję wysłania wybranego pliku mailem. Plik jest wysyłany jako załącznik, w przypadku plików XML (JPK, e-Deklaracja) plik jest automatycznie pakowany do formatu ZIP, aby nie został zniszczony w czasie transmisji.


sobota, 27 stycznia 2018

Jak wygenerować JPK_VAT? W najnowszej aktualizacji jest to dostępne na kilka sposobów.

1. Plik JPK_VAT z rejestru VAT w programie Podatki JPK. Należy zassać miesiąc, a następnie wybrać opcję Zapisz JPK. Ten plik zawierać będzie całość księgowania z modułu VAT. Opcja nie wymaga niczego więcej, poza samą licencją na program Podatki JPK, którą wydajemy bezpłatnie posiadaczom wersji PRO - wystarczy skorzystać z opcji dostępnej po zalogowaniu się na licencje.jzk.pl. Pozostałe osoby mogą dokupić to rozszerzenie, opcja z sympatycznym rabatem jest również dostępna po zalogowaniu.

2. Plik JPK_VAT z rejestru sprzedaży w dowolnym programie JZK. Należy wybrać opcję Zapisz JPK. W tym pliku będą tylko faktury sprzedaży, zatem taki plik nadaje się tylko do wysłania do księgowej. Opcja wymaga dodatku Kopia Elektroniczna EJ JPK, wydajemy go teraz bezpłatnie - wystarczy skorzystać z opcji dostępnej po zalogowaniu się na licencje.jzk.pl.

3. Plik JPK_VAT z rejestru sprzedaży w programie Podatki JPK. Należy wybrać opcję Zapisz JPK. W tym pliku będą tylko faktury sprzedaży, zatem taki plik nadaje się tylko do wysłania do księgowej. Opcja wymaga oczywiście licencji na program Podatki JPK, ale nic poza tym.

Wygenerowanie JPK_VAT z rejestru sprzedaży odbywa się przez wykorzystanie w tle części funkcji modułu VAT, zatem powstały plik JPK_VAT będzie zawierać te same dane, jak moduł VAT po prawidłowym zassaniu samej sprzedaży.

Prosimy sprawdzić wygenerowany plik JPK_VAT i jeszcze go NIE wysyłać, planujemy jeszcze kilka poprawek. Warto natomiast już teraz zweryfikować, czy program prawidłowo rozpoznaje zdarzenia gospodarcze u Państwa.


piątek, 26 stycznia 2018

Generowanie plików JPK_VAT jest już dostępne, na razie w ramach wersji BETA. Osobom planujące wymieniać dane z księgową przypominamy, że plik tekstowy XML w mailu z reguły zostaje nieodwracalnie uszkodzony, musi być zZIPowany i dopiero wtedy przesłany jako załącznik. Z uwagi na zawartość danych, plik ten powinien także zostać zaszyfrowany.


czwartek, 25 stycznia 2018

Włączono możliwość drukowania deklaracji - niektórzy użytkownicy potrzebowali tej funkcjonalności, aby prawidłowo przepisać dane do e-Deklaracji. Można drukować nadal każdy PDF, aczkolwiek przypominamy, że może on nie zostać przyjęty.

Nowe wygodniejsze okienko usługi NAPISZ DO JZK. Zmieniono procedurę wysyłania zgłoszeń w usłudze NAPISZ DO JZK. Teraz można wybrać, jaki zakres danych ma zostać dołączony do zgłoszenia.

Zmieniono procedurę zamykania miesiąca w VAT, automatycznie zamykany jest miesiąc poprzedni w razie potrzeby.


sobota, 20 stycznia 2018

Dla wybranych najpopularniejszych aplikacji dostępna jest nowa opcja miesięcznej subskrypcji. To dobra oferta, jeśli finanse nie pozwalają opłacić licencji na rok z góry.


czwartek, 18 stycznia 2018

Wprowadzono nowe stawki składek ZUS. Usunięto informacje o kontach 51, 52, 53 - od stycznia już nie istnieją, wpłatę ZUS dokonuje się w całości na 1 rachunek bankowy. Przypominamy, że numer tego rachunku można wytworzyć samodzielnie na bazie własnego numeru NIP, a Druczek robi to całkowicie automatycznie.

Poprawiono wyliczenie podatku za grudzień 2017, wprowadzono potwierdzoną kwotę wolną na rok 2018. Warto jeszcze raz sprawdzić przeliczenie podatku za grudzień 2017 i ewentualne wypłaty z tytułu umów za 2018, program mógł w pewnych warunkach nie uwzględnić kwoty wolnej.


wtorek, 16 stycznia 2018

W I kwartale 2018 każdy klient otrzyma własny numer rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat. Prosimy zwrócić uwagę na informację na fakturze! Prosimy zwrócić uwagę też na funkcje obsługi wirtualnych rachunków kontrahenckich w programach JZK - Państwo też bez trudu mogą skorzystać z takich usług.


czwartek, 11 stycznia 2018

Poprawki w programie. Dodano lepszą obsługę niektórych niestandardowo skonfigurowanych kont pocztowych - oprócz trybu SSL i TLS można wybrać trzeci tryb, oznaczony jako TLS po SSL (wyjątkowo). Tryb ten działa tylko z niektórymi serwerami.

Rozwiązano problem z nie zawsze stabilnym pokazywaniem standardowego filtra w modułach.


środa, 10 stycznia 2018

Epopeję JPK czas zacząć. Działa już import JPK_VAT(2) i JPK_VAT(3) w module VAT. Jeśli dysponują Państwo plikami JPK_VAT z innych systemów, warto sprawdzić na testowej tożsamości, czy wszystko działa prawidłowo i jak rozpoznawane są zdarzenia gospodarcze. Kolejne funkcje JPK w najbliższych dniach.

Udostępniono nową funkcjonalność w module Centrum Licencji. Teraz można zweryfikować i wyświetlić pakiet licencji jednocześnie. Użytkownicy korzystający ze wszystkich opcji programu mogą mieć nawet kilka licencji, dających razem wybrany pakiet funkcjonalności.


sobota, 6 stycznia 2018

Przypominamy, że jest ogromna ilość zmian, które należy na spokojnie przyswoić - na przykład po 25 stycznia nie będzie już obsługi rozliczenia kwartalnego, bo JPK_VAT i tak trzeba generować miesięcznie. W tej aktualizacji jest już wymuszony wybór tożsamości na starcie programu i wiele innych opcji, które wymagane są w celu zapewnienia zgodności z systemem JPK. Warto o tym poczytać więcej.


czwartek, 4 stycznia 2018

Pobierz ulotkę programu Podatki JPK. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować wszystkie rozliczenia i jakie są zasady pracy nad plikami JPK. Pobierz teraz!


wtorek, 2 stycznia 2018

Aktualizacja techniczna na okres przejściowy. Przypominamy, że rozliczenie VAT za grudzień powinno zostać wykonane po staremu, nie generujemy jeszcze JPK_VAT. Po 25 stycznia zostanie udostępniona finalna wersja programu Podatki JPK z generowaniem deklaracji VAT-7 w formacie XML oraz plików JPK_VAT.

Moduły podatkowe zostały wtórnie włączone w podstawowych aplikacjach do 26 stycznia włącznie, potem przejdą w stan pasywny tylko do odczytu. Księgowanie w nowym programie Podatki JPK prosimy wykonać dopiero po tej dacie, tak aby zapewnić porządek w systemie. Dane podatkowe za 2018 powinny być wprowadzane wyłącznie w nowym programie Podatki JPK.

Moduł Kopia Elektroniczna EJ JPK jest dostępny w każdym programie nawet bez licencji tak, by zapewnić dostęp do utworzonych wcześniej danych. Natomiast dodawanie nowych danych będzie odbywać się pod warunkiem posiadania aktywnej licencji Kopia Elektroniczna EJ JPK, Podatki JPK lub innej, zależnie od rodzaju danych. Moduł ten integruje również eksportowane pliki XML oraz wydruki PDF, które nie wymagają dodatkowej licencji.

Rozszerzono moduł kopii zapasowej o obsługę danych z Kopii Elektronicznej EJ JPK. Bezwzględnie należy zadbać o prawidłowe przechowywanie tych kopii - nie rzadziej niż na koniec miesiąca należy nagrać całość na płycie CD/DVD i przechowywać przez ponad 5 lat, czyli do końca okresu możliwej kontroli podatkowej.

Warto zwrócić uwagę, że dzięki aktywnej opcji Kopia Elektroniczna EJ JPK program produkuje na bieżąco piękne, bogate pliki XML z każdego modułu, nadające się do automatycznego przetwarzania w systemach zewnętrznych. To praktyczna realizacja idei Open Data. W oparciu o te pliki można tworzyć własne rozwiązania. Format plików może być korygowane w trakcie, zależnie od potrzeb, natomiast układ danych jest na tyle elegancki i samoobjaśniający, że poradzi sobie z tym nawet student informatyki. Zachęcamy do wykorzystywania tych danych w dowolny sposób - jednocześnie przypominając, że podmiot je wytwarzający odpowiedzialny jest za ich ochronę. Pliki te w szczególności mogą posłużyć do odtworzenia danych w razie awarii, o ile oczywiście zadbaliśmy o prawidłowe przechowywanie kopii zapasowych.


poniedziałek, 1 stycznia 2018

Jak co roku, życzymy wszystkiego Jak Zawsze Kapitalnego! Przypominamy o zmianach na rok 2018. Zobacz wykaz zmian.

Przygotowano nowy moduł Kopia Elektroniczna EJ JPK, gotowy na JPK. Warto poczytać więcej, jak działa.

Pliki PDF i XML różnych obiektów są teraz domyślnie częścią opcji EJ, co powoduje m.in. zapisywanie ich w jedej, konkretnej lokalizacji. Jeśli korzystali Państwo z tych plików w innym celu, należy w dotychczasowej lokalizacji zastąpić użytkowany folder skrótem do właściwego podfolderu kopii elektronicznej albo zapewnić kopiowanie plików w inny sposób.


piątek, 7 grudnia 2018

Dodatkowe możliwości importu faktur zakupowych od kontrahentów. Program umie teraz importować również faktury w formacie CSV. Jeśli Twój format faktury zakupowej nie jest rozpoznawany w programie, prześlij plik do nas!


poniedziałek, 3 grudnia 2018

Drobne korekty techniczne. W przypadku włączenia opcji logowania pracy programu może wystąpić zauważalne spowolnienie pracy, jest to jednak podyktowane względami bezpieczeństwa i bardzo zależy od wydajności dysku twardego. W przypadku SSD różnica nie będzie zauważalna.

Wszystkie funkcjonalności przeniesione zostały już na nową infrastrukturę serwerową. Prosimy pamiętać o regularnym aktualizowaniu aplikacji.


czwartek, 8 listopada 2018

Nowy katalog JZK na rok 2019 jest już dostępny. Pobierz PDF teraz!


czwartek, 1 listopada 2018

Zakończono transfer systemu licencji na nowy serwer, co pozwoli zapewnić większą wydajność pracy.

Przy okazji włączono możliwość samodzielnego zamawiania wznawiania licencji w ramach okna Moje Licencje w programie. Nie licząc wznowienia na pełny rok, w przypadku większości licencji jest też możliwość zamówienia wznowienia krótszego, na przykład na 6 miesięcy, albo dłuższego, na 24 miesiące.


niedziela, 21 października 2018

Udostępniono możliwość automatycznego importu faktury zakupowej InterCars. Opcja widoczna będzie w programach Serwis, Warsztat, Druczek i Fakturzysta w wersjach PRO.


poniedziałek, 1 października 2018

Ostatecznie rozwiązano wcześniejsze problemy techniczne, wynikające z zawieszania Druczka przez inne aplikacje w momencie wysłania komunikatu WM_FONT_CHANGE. Zauważamy, że wiele aplikacji zachowywało się w tym momencie nieprawidłowo i niezgodnie ze specyfikacją Windows. Jedną z takich zawieszających się aplikacji był Libre Office Writer.


piątek, 28 września 2018

W nocnym przetwarzaniu aktualizacji wystąpił drobny błąd techniczny. Jeśli program komunikuje, że nie udało się zainstalować czcionek, prosimy o pobranie aktualizacji ponownie.


czwartek, 27 września 2018

Poprawiono obsługę czcionek w programie. Teraz czcionki potrzebne i zalecane do pracy programu, w tym nowa Ubuntu Condensed do tabel, instalowane są automatycznie na czas pracy programu. Zrezygnowano z propagacji zmian listy czcionek w systemie, co powodowało u niektórych użytkowników zawieszanie naszej aplikacji przez obce oprogramowanie nieprawidłowo obsługujące komunikat WM_FONT_CHANGE.

Do wydruków dokumentów standardowych zalecamy czcionki Segoe UI, Open Sans, Source Sans Pro, Ubuntu oraz rocznicową czcionkę Brygada 1918, zaś do wydruku dokumentów o dużej ilości treści (w szczególności tabel, ale także rozbudowanych faktur) czcionki zwężone - Ubuntu Condensed lub Arial Narrow. Można oczywiście wybrać dowolną inną czcionkę, dostępną w systemie.

Lokator: Poprawione wprowadzanie wpłat lokatorskich. Wymuszono przeliczanie salda widocznego na ekranie, niezależnie od sposobu wprowadzenia wpłaty. Zmniejszono ilość pytań, zadawanych przez program w takim wypadku.


środa, 26 września 2018

Wprowadzono nowy cennik i nową ofertę handlową. Teraz dla każdego programu prezentujemy pełny, rozbudowany cennik, dzięki czemu każdy może dobrać właściwą licencję dla swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że teraz można zamówić internetowo licencję na dowolnie wybrany okres czasu, od 1 do 24 miesięcy. Sukcesywnie rozbudowany będzie system dostępny po zalogowaniu.


poniedziałek, 24 września 2018

Nowa, spokojniejsza identyfikacja wizualna. To pierwszy z etapów przenosin do nowego systemu, zapewniającego większą zgodność z kolejnymi aktualizacjami Windows 10. Uproszczony zostanie także interfejs systemu dostępnego dla zalogowanych użytkowników.

Programy, które będą powoli wycofywane, nie dostały nowego logo, natomiast aktualizacje będą wspierane przez okres ważności już wydanych licencji. Zalecany klucz przenosin, zgodnie z dostępnością modułów, wygląda następujaco: Mecenas → Kancelaria, Majster → Serwis, Przelewy → Druczek, Umowy → Druczek, Niezbędnik → Fakturzysta.


niedziela, 23 września 2018

Pierwszy etap przenosin został zakończony prawidłowo. Powinno być zauważalne szybsze działanie naszych aplikacji, między innymi dzięki zmianie systemu certyfikacji łącza SSL. Jeśli będą zauważalne problemy, prosimy kontakt z usługi NAPISZ DO JZK.

Najnowsza aktualizacja została dostosowana do nowej konfiguracji serwerów. Przez ograniczony czas będziemy wspierać także poprzednią konfigurację, z której korzystają programy JZK w wersjach sprzed 2017 roku. Osoby korzystające z tak starych wersji naszych aplikacji gorąco prosimy o ich zaktualizowanie, w przeciwnym razie niektóre funkcje nie będą działać prawidłowo.


sobota, 22 września 2018

Niektóre usługi, z których korzystają nasze programy, zmieniły konfigurację serwerową. Zmiana powinna przejść niezauważenie, możliwa jest jednak przerwa w dostępie niektórych użytkowników trwająca do 24 godzin.


środa, 19 września 2018

W ramach porządkowania oferty, nie będziemy już oferować nowych licencji na programy Niezbędnik, Umowy, Przelewy i Fakturzysta. Oczywiście dotychczasowe licencje będą kontynuowane, a programy będą aktualizowane. Dzięki zmianie, będziemy mogli skupić się na najpopularniejszych aplikacjach Druczek, Podatki i Warsztat.


piątek, 14 września 2018

Moduły programu Restauracja zostaną włączone do programu Hotel, zaś moduły programu Dentysta - do programu Gabinet. W przypadku programu Kancelaria, otrzyma ona komplet modułów programu Mecenas. Założeniem jest ograniczenie ilości obsługiwanych marek, bez utraty funkcjonalności. Wszystko będzie całkowicie automatyczne.


wtorek, 11 września 2018

Drobne poprawki techniczne w module UMOWY.


sobota, 1 września 2018

Od września nasz BOK jest czynny codziennie od 8 do 18.


sobota, 4 sierpnia 2018

Udostępniono generowanie JPK_MAG w module MAGAZYN. Przypominamy, że plik JPK_MAG należy wygenerować dopiero na żądanie urzędu skarbowego i według wskazanych kryteriów. Uprzednie generowanie pliku JPK_MAG ma sens tylko jako rodzaj kopii zapasowej. Przypominamy też, że obsługa magazynu w programach JZK ma charakter jednorodny, całość obsługi magazynowej jest prowadzona w ramach jednego magazynu księgowego, stąd generowany jest jeden plik JPK_MAG, a magazyn nazywa się po prostu Magazyn. Przypominamy również, że wygenerowanie prawidłowego JPK_MAG wymaga, aby absolutnie każdy ruch magazynowy pokryty był dokumentem WZ, PZ, RW lub MM.


piątek, 3 sierpnia 2018

Udostępniono generowanie JPK_FA w module REJESTR SPRZEDAŻY. Przypominamy, że plik JPK_FA należy wygenerować dopiero na żądanie urzędu skarbowego i według wskazanych kryteriów. Uprzednie generowanie pliku JPK_FA nie ma waloru podatkowego, ale oczywiście można i warto to wykonać jako kopię zapasową.


środa, 1 sierpnia 2018

Nowa aktualizacja będzie pobierać kursy walut z nowego serwera, co przyspieszy pracę programu.

W tym tygodniu zostanie udostępnione także automatyczne generowanie plików JPK_FA i JPK_MAG. W dalszej kolejności JPK_PKPiR oraz JPK_EWP.


niedziela, 15 lipca 2018

W związku z drobnymi problemami technicznymi, zmieniono serwer licencji. Teraz weryfikacja licencji powinna być dużo szybsza. Powodem było przeciążenie łącza na dotychczasowym serwerze. W tym tygodniu spodziewamy się wielu zmian i nowych funkcjonalności w programie.


niedziela, 1 lipca 2018

Weszła podzielona płatność. Więcej na ten temat w FAQ.

Przygotowano obsługę papierowych zleceń przelewu do split payment na podstawie otrzymanej rekomendacji Związku Banków Polskich z marca 2018. Należy zwócić uwagę na specyficzny sposób wypełniania takiego polecenia przelewu.


sobota, 30 czerwca 2018

Od 1 lipca wchodzi w życie mechanizm podzielonej płatności. Zmieni się sposób rozliczania wpłat do faktury, sposób prowadzenia rachunku bankowego, a także sposób wykonywania przelewów za faktury. Nie zmieni się za to sposób ich wystawiania. Wystawiający fakturę nie ma wpływu na sposób, czy odbiorca faktury użyje podzielonej płatności do jej zapłaty.

Odnośnie wchodzącego w lipcu szerszego obowiązku JPK, przypominamy, że odbywać się to będzie wyłącznie na bazie żądania urzędu skarbowego. W ramach obsługi takiego żądania oferujemy usługę Gwarancja JPK™, która jest bezpłatna pod pewnymi warunkami. Proszę pamiętać, że JPK generowany na żądanie urzędu skarbowego powinien zawierać oczekiwany zakres danych i być wygenerowany dopiero po wezwaniu urzędu. Podczas kontroli podatkowej udostępnia się dokumenty według stanu na dzień kontroli.

W pozostałym zakresie usługa jest częścią usługi Kopia Elektroniczna EJ JPK - można wtedy automatycznie generować inne pliki JPK w dowolnym momencie.


wtorek, 29 maja 2018

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości dostępna jest nowa, historyczna czcionka Brygada 1918. Będzie ona dostępna automatycznie po uruchomieniu Druczka® lub Fakturzysty®. Można tę czcionkę wybrać w ustawieniach programu jako domyślną do różnych dokumentów.

Czcionkę Brygada 1918 można pobrać bezpośrednio i wykorzystywać w dowolnym celu.

Więcej o tradycji czcionki Brygada 1918 można przeczytać na oficjalnej stronie obchodów.


piątek, 4 maja 2018

Udostępniono nową stawkę ubezpieczenia wypadkowego. Oznacza ona nieco niższe należności na ZUS. Zalecamy ponowne wprowadzenie i przeliczenie składek na ZUS za kwiecień i miesiące następne.


poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Udostępniono deklarację VAT-7K. Przypominamy, że deklaracja ta jest prostą sumą deklaracji VAT-7 za 3 miesiące kwartału. Księgowanie i tak należy w tym roku wykonywać już wyłącznie miesięcznie, podobnie jak miesięcznie wysyła się plik JPK_VAT.


piątek, 13 kwietnia 2018

Zablokowano możliwość wygenerowania rozliczenia rocznego z innej aplikacji, niż bezpośrednio Podatki JPK. Jest to związane z zachowaniem integralności danych. Należy pamiętać o pobieraniu aktualizacji z wewnątrz programu Podatki JPK, tylko tam są udostępnione formularze podatkowe. Docelowo program ten będzie całkowicie odrębną aplikacją.


środa, 11 kwietnia 2018

Wykresy modułu Książka przeniesiono do odrębnego modułu Podatki, co poprawia czytelność podstawowego modułu Książka. Zmieniono także układ menu w Druczku tak, aby lepiej uwidocznić odrębność programu Podatki JPK. Poprawione rozliczanie roczne w zakresie podatku liniowego. Program lepiej prezentuje teraz przetwarzane dane, pozwalając na łatwiejszą kontrolę i analizę obliczeń. Rekomendujemy zatem weryfikację dotychczasowych wyliczeń.


sobota, 24 marca 2018

Zgodnie z najnowszymi interpretacjami, dokumentem zamykającym będzie zawsze faktura. Nie będzie już możliwe zamknięcie zlecenia paragonem bez danych klienta, nie ma to zresztą sensu księgowego. Przypominamy, że fakturę można i należy wystawiać każdemu nabywcy. Wprowadzono dodatkowe ostrzeżenia przed wystawianiem paragonów, naprawdę nie należy tego robić pod żadnym pozorem. W przypadku prowadzenia sprzedaży detalicznej nierejestrowanej należy to wykonywać przy użyciu standardowej kasy fiskalnej, z pominięciem programu.

Usunięto kilka opcji powodujących potencjalne problemy podczas synchronizacji pracy w sieci. Zafakturowanie zlecenia warsztatowego (Warsztat), serwisowego (Serwis) lub zlecenia (Majster) będzie możliwe tylko i wyłącznie spoza zlecenia. Dotychczas mogły wystąpić sytuacje, w których dwie osoby mają otwarte to samo zlecenie.

Z uwagi na problemy z zapewnieniem prawidłowej synchronizacji magazynu, opcja KOSZTY będzie wyłączana. Należy wypełniać wyłącznie tabele Części oraz Usługi/Robocizna. Nie będzie już dostępna opcja jednopozycyjnego fakturowania kosztów dodatkowych. Te zmiany są konieczne w efekcie licznych uwag użytkowników.

Poprawiono obsługę procedur magazynowych. Pozycje wpisane w działe Usługi na zleceniu nie będą już wpływać na stany magazynowe.


czwartek, 22 marca 2018

Poprawki w zakresie wystawiania faktur RR. Włączono weryfikację prawidłowości konfiguracji do pracy w sieci.


sobota, 17 marca 2018

Poprawiona procedura zapisywania i synchronizacji danych podczas pracy w sieci. W pewnych warunkach dane podczas pracy w sieci mogły nie być zapisane poprawnie, obecnie zapisywanie jest wymuszone. Może to spowodować drobne spowolnienie pracy w niektórych wypadkach, ale bezpieczeństwo danych jest najważniejsze.

W module Kontraheni dodano mechanizm weryfikacji unikalności identyfikatora kontrahenta (NIP, PESEL). W przypadku większej ilości kontrahentów o tym samym NIP lub PESEL wiele funkcjonalności nie będzie działać prawidłowo, w tym raportowanie obrotów. Warto zadbać o porządek w bazie danych.

W przypadku drukowania przelewu do faktury, termin płatności będzie zawsze umieszczany.

W przypadu, gdy w programie wybrano opcję "nie jestem płatnikiem VAT", program drukować będzie fakturę bez VAT. Znika opcja oznaczenia takiego dokumentu jako "Rachunek". Stanowi to realizację zaleceń Ministerstwa Finansów. W takiej sytuacji należy też w stopce umieszczać przepis ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie z VAT. Szczegółowe informacje w PDF.


piątek, 16 marca 2018

Nareszcie mamy trochę czasu, aby zająć się swobodnym rozwojem aplikacji, bo wszyscy już przygotowali i wysłali swoje pliki JPK. Ilość zgłoszeń do pomocy technicznej spadła kilkukrotnie i dopiero teraz zaczęły one dotyczyć czegoś innego, niż podatki. Kolejny taki sezon w lipcu, gdy wejdą pozostałe formaty JPK.

Wiele korekt technicznych w różnych miejscach programów. Rozbudowano moduł Administrator. Poprawiono wygląd podświetlenia w oknie Kontrahenci, teraz jest bardziej eleganckie i przejrzyste.


piątek, 9 marca 2018

Ulepszenia i poprawki w programie Warsztat. Teraz układ okienka zlecenia jest swobodniejszy, pozwoli w przyszłości na obsługę nowych opcji. Zmieniono nazwy zakładek tak, by lepiej odpowiadały rzeczywistości. Dodano łatwiejszą obsługę eksportu danych online z bezpośrednim podglądem wyeksportowanych danych. Dodano podgląd faktury do zlecenia w czasie rzeczywistym.

Zaczynamy etap korekt w modułach Towary oraz Magazyn, przygotowujący do wprowadzenia pełnej obsługi JPK_MAG. Zmieniono nieco układ kolumn modułu Magazyn, poprawiono wypełnianie pól tabeli. Nie będzie już dostępny dokument Dowód dostawy, w przypadku sprzedaży wysyłkowej bezwzględnie należy wystawiać normalną fakturę. Dodano w tabeli pola dotyczące daty faktury.

Dla zachowania zgodności z JPK_MAG i zapewnienia prawidłowego księgowania, nie będzie już dostępnych kilka opcji wcześniej obecnych w programie. Magazyn jest rozliczany wyłącznie w cenach netto. Wartość dokumentu magazynowego będzie określana wyłącznie w cenach netto, tak jak wartość samego magazynu. Ceny ewidencyjne liczone są wyłącznie metodą średniej ważonej.

Wprowadzono więcej weryfikatorów w module Towary. Efekt działania jest mniej inwazyjny - zamiast modalnego komunikatu, wyświetlany jest panel informacyjny, który trudno zignorować. Zachęcamy do dbania o porządek w magazynie.

Wprowadzono automatyczne sortowanie towarów według grupy, a następnie według nazwy i kodu.


czwartek, 8 marca 2018

Rozwiązano problem techniczny z generowaniem deklaracji PIT-36, PIT-36L i PIT-B za 2017. Dodano możliwość podglądu listy pól deklaracji, ułatwiające wypełnienie deklaracji elektronicznej. Obecny rok jest ostatnim rokiem deklaracji papierowych, w przyszłym roku jako podstawowe dostępne będą deklaracje elektroniczne. Przypominamy, że w związku z tym nasze programy przestaną prawidłowo działać w Windows XP i Windows Vista.


wtorek, 6 marca 2018

Poprawki w modułach Umowy i Pracownicy. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od stycznia, każdy powinien mieć numer PESEL, w tym nawet obcokrajowcy. Stąd program wymagać będzie podania numeru PESEL dla każdego pracownika i dla każdej umowy. Pojawią się ostrzegawcze podświetlenia, także w przypadku nie podania odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto poświęcić trochę czasu na uzupełnienie danych. Uporządkowano inne pola w module Umowy. Poprawiono eksportowanie umów do pliku XML, teraz zapisywane są wszystkie szczegółowe dane.

Dla każdego obiektu dostępna jest teraz możliwość indywidualnego zapisania jego treści do wskazanego pliku XML. Pozwala to eksportować pojedyncze dane do innych systemów. Docelowo format XML wykorzystywany będzie także do zapisywania i synchronizacji danych.

Poprawiono procedurę wystawiania faktur korygujących. Ponieważ zdarzyły się przypadki nadmiernek kreatywności użytkowników, skutkujące problemami z prawidłowym przygotowaniem pliku JPK_VAT, dodaliśmy instrukcję ostrzegawczą w oknie faktury korygującej. Prosimy zwrócić na nią szczególną uwagę. Dodaliśmy także wpis w FAQ: Jak wystawić fakturę korygującą?


poniedziałek, 5 marca 2018

Zakończył się okres przejściowy, związany z testowaniem nowego systemu licencyjnego. Licencje przechowywane są teraz już tylko w Rejestrze Windows, co zapewnia ich lepszą obsługę. W najbliższych tygodniach serwery obsługujące bardzo stare wersje programów (sprzed kilku lat lub starsze) zostaną w całości wyłączone. aktywacja licencji z tych wersji oraz obsługa pomocy technicznej nie będzie możliwa, programy działać będą wyłącznie w trybie off-line.

Zachęcamy do pobrania aktualizacji do nowej wersji programu. Przypominamy, że generowanie plików JPK dostępne jest wyłącznie z aktualnych wersji programów. Format pliku JPK zmienia się regularnie. W II kwartale 2017 wprowadzana będzie obsługa plików JPK_FA, JPK_MAG, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP.

Wprowadzono poprawki w procedurze obsługi licencji. Program automatycznie usuwa licencje, które wygasły, nie trzeba tego robić ręcznie. Przypominamy o możliwości zalogowania się w programie do usługi JZK24, wtedy program automatycznie pobiera wszystkie nowe licencje w momencie ich udostępnienia.

Zachęcamy do wznawiania licencji za pomocą automatycznego systemu licencje.jzk.pl. Przy wcześniejszym zamówieniu bezpośrednio z opcji Zostańmy Razem w programie oferowane są szczególnie dobre warunki. Warto zadbać o odpowiednio wczesne wznowienie licencji tak, by praca z programem była nieprzerwana.


piątek, 2 marca 2018

Korekty w procedurze wystawiania dokumentów sprzedażowych i magazynowych.

W ramach przygotowań do uruchomienia JPK_MAG włączono weryfikację unikalności kodów towarów. Program wyświetla ostrzeżenie za każdym razem, jak napotka duplikaty. Wiele osób korzysta z obsługi magazynu, nie dbając o jego poprawność - w tej sytuacji wygenerowanie prawidłowego pliku JPK_MAG może nie być możliwe.


czwartek, 1 marca 2018

Wiele poprawek w różnych miejscach programu. Poprawiono obsługę usługi WarsztatOnline.

Drobne korekty w module Umowy. Poprawiono interfejs. Uproszczono wyświetlanie nazwy urzędu skarbowego na liście.

Uściślamy obsługę kontrahentów. Dla każdego kontrahenta automatycznie używany będzie jego urzędowy identyfikator - PESEL dla osób fizycznych, NIP dla firm. W przypadku braku właściwego identyfikatora program wyświetlać będzie podświetlenie na ekranie.

Dzięki temu dla kontrahentów, dla których podano prawidłowy identyfikator, dostępne będzie automatyczne obliczanie wartości sprzedaży oraz salda pozostałego do zapłaty. To wszystko zadziała oczywiście pod warunkiem, że mamy porządek w danych.


wtorek, 27 lutego 2018

Poprawione wykonywanie kopii zapasowych, w pewnych warunkach program nie robił tego automatycznie. Prosimy pamiętać o regularnym weryfikowaniu poprawności wykonania kopii, a najdalej raz w miesiącu należy nagrać ją na płytę CD-ROM. Prawidłowe przechowywanie danych podatkowych jest bardzo ważne,piszemy o tym w naszym FAQ: Przechowywanie danych dla celów kontroli podatkowej.


poniedziałek, 26 lutego 2018

Poniedziałek 26 lutego to ostatni dzień na wysłanie pliku JPK_VAT. Tego dnia pracujemy wyjątkowo do godziny 19 i ani minuty dłużej. Prosimy nie zostawiać JPK na ostatnią chwilę! Licencje uzupełniające będą wydawane najdalej do godziny 16.


środa, 21 lutego 2018

Przypominamy! Rozliczenie kwartalne VAT-7K pojawi się w naszych programam dopiero po 26 marca. Na razie celowo nie jest udostępniane, żeby wymusić miesięczne księgowanie. Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, że JPK_VAT musi zostać wygenerowany miesięcznie i całe księgowanie zrobione również w taki sposób. VAT do 25 dnia kolejnego miesiąca, Książka 5 dni wcześniej. Wyłącznie deklarację można wykonać kwartalną i płatność VAT również, natomiast samo księgowanie oraz plik JPK_VAT należy bezwzględnie wykonywać co miesiąc. Pisaliśmy o tym już przy okazji publikacji check-listy w zeszłym roku.


wtorek, 20 lutego 2018

Jednolity Plik Kontrolny pozwala także kontrolować dane wprowadzane do programu. Podczas tworzenia JPK u niektórych klientów pojawiły się różnice, wynikające z bezrefleksyjnego, wielokrotnego klonowania dokumentów we wszystkie strony, w szczególności z korekt do dokumentów podstawowych i odwrotnie. Podowało to przeniesienie kwoty PRZED KOREKTĄ, która była uwzględniana podczas zasysania do VAT. Program został na takie zdarzenia uodporniony, niemniej jednak zachęcamy do bacznego zwracania uwagi na sposób wprowadzania danych!

Podczas serwisu naoglądaliśmy się również trochę sposobu, w jaki wystawiane są dokumenty. Zachęcamy gorąco do zwrócenia baczniejszej uwagi na jakość wprowadzanych danych. Często dane są wprowadzane w sposób chaotyczny, u niektórych użytkowników W danych kontrahentów jest ogromnie dużo spacji i innych znaków, które negatywnie wpłyną na ocenę JPK i mogą spowodować wytypowanie do kontroli krzyżowej także Państwa kontrahentów. Wszystkie dane kontrahentów powinny zostać pobrane z bazy REGON, program umie to zrobić automatycznie (opcja Znajdź firmę wg NIP). W szczególności prosimy o nie używanie znaków innych, niż normalne litery i cyfry, pozostałe znaki i tak muszą zostać odfiltrowane na etapie generowania pliku JPK.


poniedziałek, 19 lutego 2018

Przypominamy, że w roku 2018 działa mikrobramka JPK_VAT. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie opisującej wysyłanie pliku JPK.


niedziela, 18 lutego 2018

Poprawiono generowanie pliku JPK_VAT w zakresie zakupów, jako data zakupu była brana data księgowania, zamiast daty wystawienia dokumentu zakupu. W przypadku zakupów księgowanych z inną datą wpływu niż data wystawienia, zalecamy ponowne wygenerowanie i wysłanie pliku JPK_VAT. Należy pamiętać o nadaniu kolejnego numeru JPK i przechowaniu obu plików!


sobota, 17 lutego 2018

W zakupach dodano możliwość księgowania proporcjonalnego. Należy wprowadzając pozycje faktury dla każdej z nich wybrać opcję PROPORCJA, a następnie na zakładce Księgowanie tej faktury podać wartość owej proporcji. Tylko w takim wypadku proporcja zostanie automatycznie zassana i przeliczona.

Wprowadzono specjalny tryb raportowania problemów podczas zasysania do VAT. Pozwoli to zwrócić uwagę na możliwe błędy księgowania oraz nieprawidłowy sposób wprowadzania dokumentów.

Odświeżono informacje dostępne na Harmonogram JPK. Kilka terminów zostało zweryfikowanych.


piątek, 16 lutego 2018

Poprawki w module VAT. Rozwiązano problem z nieprawidłowym zasysaniem faktury VAT marża. Należy powtórzyć zasysanie i upewnić się, czy kwoty przeniosły się prawidłowo. Wykonano kilka dodatkowych poprawek w module MARŻA, dopasowujac go lepiej do struktury pliku JPK_VAT.

W przypadku zasysania paragonów włączono wypełnianie pola adres i nazwa kontrahenta danymi z głowy, czyli z niczego. W polu nazwa kontrahenta i adres wpisywane będzie "Brak", zgodnie z prawdą. Zwracamy jednak uwagę, że masowe wystawianie paragonów bezimiennych zamiast imiennych faktur, zwłaszcza w przypadku towarów wrażliwych takich, jak części samochodowe lub elektronika, może zakończyć się kontrolą podatkową. W każdym wypadku, gdy dane klienta są znane, powinno się wystawić fakturę VAT. Ministerstwo Finansów zapowiedziało już kontrolę w przypadku sprzedaży wysyłkowej bez faktur VAT.

Podczas tworzenia JPK program zamienia znaki cudzysłowu, ampersandu, apostrofu i znak nowej na spację. Znaki te powodują utrudnione parsowanie XML i moga powodować odrzucenie pliku JPK. Jeśli chcesz wyróżnić nazwę firmy w danych kontrahenta, użyj wyłącznie wielkich liter, na przykład Firma JANKO Jan Kowalski. Program za każdym razem podaje, ile takich zamian wykonał, pozwala to zorientować się w skali problemu.

W przypadku innych znaków spoza podstawowego alfabetu języka polskiego, w szczególności tagów HTML, zostają one zamienione na kodowanie HTML, które również może spowodować odrzucenie pliku. Program podaje ilość takich problemów, Zalecamy weryfikację wszystkich danych i przyjęcie zasady prawidłowego wypełniania danych.


czwartek, 15 lutego 2018

Podczas wystawiania dokumentu sprzedaży dostępna jest opcja podglądu na bieżaco. To bardzo przydatna opcja - można spokojnie sprawdzić, czy faktura spełnia nasze założenia, wrócić do poprawek, kolejny raz sprawdzić itd., wszystko bez zamykania podstawowego okienka wystawiania faktury. Można też wyskoczyć do opcji układu faktury, zmienić je i kontynuować rozpoczęte wystawianie nowego dokumentu.


środa, 14 lutego 2018

Poprawiono formułę zasysania dokumentów sprzedaży do VAT. Rozwiązuje to problem faktur z mieszanymi stawkami VAT, faktur z podsumowaniem ceny po rabacie dopiero w podsumowaniu i faktur wielopozycyjnych na drobne kwoty, gdzie mogą wystąpić drobne błędy zaokrągleń.

Zalecamy porównanie wygenerowanego pliku JPK_VAT z rejestrem sprzedaży i wykazem faktur. Jeśli występują jakiekolwiek niezgodności, należy powtórzyć zasysanie. Należy zwrócić baczną uwagę na ewentualne komunikaty w pliku LOG (Plik - logi programu). Jeśli niezgodności nie zostaną rozwiązane, prosimy o pilny kontakt z opcji NAPISZ DO JZK w menu POMOC.


wtorek, 13 lutego 2018

W II kwartale 2018 zmieni się sposób licencjonowania programu do pracy w sieci. Będzie wydawana odrębna licencja do pracy w sieci. Wprowadzenie takiej licencji automatycznie przełączy program w tryb pracy sieciowej, bez możliwości jego wyłączenia w inny sposób, niż usunięcie tej licencji.

Zmieni się też sposób pracy w sieci - będzie on możliwy wyłącznie dla wybranych modułów (Faktury, Towary, Magazyn, Kontrahenci, Kasa) i programów (Druczek PRO, Fakturzysta PRO, Warsztat PRO). W pozostałych przypadkach opcja pracy w sieci będzie niedostępna.

W przypadku licencji zakupionych po 1 marca 2017 będzie wydawana bezpłatna licencja uzupełniająca. Odpowiednia informacja będzie wyświetlać się w programie w przypadku osób, które posiadają licencję wielostanowiskową.

Na podobnej zasadzie licencjonowane będzie rozszerzenie Ultimate, polegające na zmianie limitów obsługi tożsamości. Będzie dostępne wyłącznie dla programów w wersji PRO. Standardowo zostanie wydana licencja bezpłatna uzupełniająca dla dotychczasowych posiadaczy licencji Ultimate, jeśli zgłoszą taką potrzebę.

Rozwijana będzie także funkcjonalność dotycząca umów i kadr. W trakcie roku 2018 licencja Umowy będzie wydawana jako bezpłatne rozszerzenie uzupełniające. Do wersji PRO licencja Umowy będzie dodawana bezpłatnie, w podobnie jak licencja Podatki JPK. W przypadku innych licencji będzie to dodatek płatny.

Dzięki temu obniżyć będzie można ceny licencji podstawowych, a nasza oferta będzie bardziej atrakcyjna dla przeciętnego użytkownika, który nie korzysta z żadnych ze wskazanych opcji.


poniedziałek, 12 lutego 2018

Ministerstwo Finansów zmieniło układ swojej strony internetowej. Aktualna wersja programu Klient JPK jest do pobrania tutaj.

W dniu 23 lutego (piątek) pracować będziemy do godziny 17. W dniu 24 lutego (sobota) prowadzić będziemy dyżur telefoniczny oraz internetowy (NAPISZ DO JZK). W dniu 25 lutego (niedziela) prowadzić będziemy wyłącznie dyżur internetowy. W dniu 26 lutego (poniedziałek) BOK będzie czynny wyjątkowo do godziny 19.

Jeśli ktoś potrzebuje licencji uzupełniającej, należy ją zamówić jak najszybciej, w przeciwnym razie wygenerowanie pliku JPK_VAT w terminie może nie być możliwe. W przypadku licencji płatnych, przelew musi zostać zlecony w banku do środy 21 lutego, tak aby najdalej w piątek został zaksięgowany. Prosimy nie zostawiać nic na ostatnią chwilę.


niedziela, 11 lutego 2018

Przygotowano nowy algorytm obliczania podatku w module Książka. Uwzględniana jest teraz kwota wolna oraz roczna kwota zwolniona od podatku. Poprawiono sposób przeliczania podatku - należy bezwzględnie przeliczyć miesiąc i sprawdzić, czy kwota do zapłaty nie uległa zmianie. W poprzednich wersjach kwota podatku do zapłaty mogła być nieco zawyżona.

Należy zwrócić baczną uwagę na nową opcję - w roku 2018 można nie płacić zaliczki miesięcznej, jeśli zaliczka do zapłaty po uwzględnieniu poprzednich miesiącach nie przekracza tysiąca złotych. To jest prawo, a nie obowiązek, zatem przygotowaliśmy opcję. Domyślnie zakładamy NIE płacenie zaliczki mniejszej, niż tysiąc złotych.

Z uwagi na inny sposób obliczania podatku oraz zaliczki należy zwrócić baczną uwagę na miesięczne rozliczenie, drukowane w programie. Zawiera ono teraz istotną informację: prognozowany podatek roczny oraz wynik na podatku, czyli kwotę do zwrotu lub do dopłaty. Należy uważać na tę kwoty, aby nie było zaskoczenia. Przypominamy o obowiązku drukowania książki ORAZ podsumowania do dnia 20 miesiąca. Niedługo udostępnione zostanie także automatyczne generowanie JPK_PKPiR, który jednak nie powinien być wysyłany bez wezwania urzędu skarbowego.


środa, 7 lutego 2018

Zgodnie z zapowiedziami, uruchamiamy automatyczne księgowanie wpłat masowych. Każdy klient otrzymuje własny, prywatny numer rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat. Numer ten prezentowany będzie na każdej fakturze i w mailu od JZK, a także będzie widoczny po zalogowaniu się na https://licencje.jzk.pl. Numer nowego rachunku zawierać będzie ciąg 102049002412 i rozpoznawany będzie jako PKOBP 23 O. w Gdańsku.


wtorek, 6 lutego 2018

Kontynuujemy pracę nad modułem VAT. Ulepszono zasysanie raportów z kasy fiskalnej, poprawiono procedurę zasysania innych dokumentów. Uporządkowaliśmy strukturę modułu rezygnując z pól, które nie są przenoszone bezpośrednio do deklaracji lub pliku JPK_VAT. Usunięto nieprawidłową formułę księgowania łączącą pola 27-28 i 29-30, są to pola alternatywne.

Dodano dodatkowe informacje w podsumowanie oraz automatyczną weryfikację formalnej poprawności księgowania. Szczegółowe podsumowanie pozwala łatwiej wychwycić przyczynę ewentualnych problemów. Teraz każde ręczne przeliczenie i zassanie danych powoduje wyświetlenie kontrolnego podsumowania na ekranie.

Przypominamy o pełnym i prawidłowym wprowadzaniu danych. Dla dostawców konieczne jest wprowadzenie adresu, który przenoszony jest do pliku JPK_VAT i jest to pole wymagane. Dodano zatem kolumnę Adres w module Zakupy.


niedziela, 4 lutego 2018

Poprawek i ulepszeń ciąg dalszy. W module VAT przygotowano nowe, bardziej przejrzyste podsumowanie, pozwalające łatwiej sprawdzić poprawność księgowania, a przede wszystkim w razie potrzeby ręcznie przygotować deklarację VAT. Przed tą poprawką program mógł pominąć kilka wpisów, zalecamy zatem ponowienie zasysania i wygenerowanie ponownie e-Deklaracji oraz JPK_VAT. Koniecznie należy sprawdzić ręcznie, czy wszystkie dokumenty są uwzględnione.

W przypadku każdej z faktur widoczny będzie określony przez program standard księgowania. Warto to zweryfikować, dla każdej pozycji faktury zakupowej i sprzedażowej można narzucić własną formułę księgowania do VAT. Na liście faktur zakupowych pojawia się nowa kolumna, informująca o określonej przez program formule księgowania VAT. W przypadku faktur zakupowych, dla których podano datę wpływu, a nie podano ręcznie daty księgowania do VAT, to data wpływu będzie brana pod uwagę przy wyborze momentu zasysania do VAT. Prosimy zwrócić na to baczną uwagę.


sobota, 3 lutego 2018

Sobota to dobry dzień na porządki w module VAT. Fundamentalna zmiana w filozofii działania. Nie będzie możliwości i potrzeby wyboru, co ma być zasysane. Wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś korzysta z funkcji podatkowych, powinny działać automatycznie i bez potrzeby wybierania. Jeśli wprowadzane są przez użytkownika jakieś dane, to przecież po to, żeby zostały odpowiednio zassane. Zapewni to porządek w danych i pozwoli na wyprodukowanie rzetelnych plików JPK.

Usunięto opcje, które wprowadzały nieco zamieszania. Teraz zawsze księgowanie w module VAT i Książka następuje detalicznie, tylko wtedy można wyprodukować prawidłowy JPK_VAT oraz JPK_PKPIR. Ignorowany będzie własny numer dokumentu zakupowego, w księgowaniu zawsze brany jest numer dokumentu źródłowego. Również pole NIP w Ksiązce będzie zawsze prezentowane. Zassanie spowoduje zawsze usunięcie poprzednich wpisów automatycznych.

Prosimy zwrócić uwagę na pola Data wpływu, powinny być prawidłowo wypełnione dla każdego dokumentu kosztowego. Z przyczyn technicznych każda faktura będzie miała to pole, można to wykorzystać także do innych celów.

W przypadku towarów nie będą już wymyślane kodu serii EAN-13. Jeśli nie podany zostanie kod towaru, zostanie wprowadzony w tym polu 32-znakowy GUID. Jest na tyle brzydki i niewygodny, że będzie zachęcał do wprowadzania prawidłowych, rzetelnych danych z faktycznego kodu EAN.

Zmieniono kolejność kolumn tak, aby odpowiadała strukturze pliku JPK. W module VAT udostępniono jawnie treść podsumowania, pliku JPK_VAT oraz pliku e-Deklaracji. Gdyby komuś przyszło do głowy kopiować stamtąd dane ręcznie, przypominamy, że zachodni konieczność konwersji liter do standardu UTF-8, inaczej plik nie będzie zaakceptowany na bramce MF.

Wpisy dodawane ręcznie mają teraz zawsze klasę WpisVAT, bez rozróżnienia, czy to VAT od sprzedaży, czy zakupów. Przyporządkowanie następuje tylko i wyłącznie na podstawie wybranej kolumny, należy zwrócić na to uwagę.


piątek, 2 lutego 2018

Zmiany w obsłudze rejestru VAT. Ponieważ JPK_VAT jest i tak miesięczny, program nie będzie obsługiwał już księgowania kwartalnego. Zostanie zmieniona procedura generowania deklaracji VAT-7K, zostanie ona przygotowana jako suma 3 deklaracji VAT-7.

Pola 52-55 dotyczące kas rejestrujących nie mogą już być obsługiwane automatycznie, w takim jednorazowym przypadku należy przygotować deklarację ręcznie (wystarczy poprawić kilka pól). Pola dotyczące remanentu (36), kas (37), środków transportu (38), paliw (39) oraz korekty (47-50) wymagają wprowadzenia danych jawnie w rejestrze VAT jako wpis z ręki. Tylko wtedy wygenerowany JPK_VAT będzie sumować się prawidłowo.

Dodano opcję "nie obowiązuje mnie ustawowy zakaz pracy w niedzielę", którą pozwala wyłączyć ostrzeżenie przed wystawianiem dokumentów sprzedaży w dzień objęty zakazem handlu.


czwartek, 1 lutego 2018

Umożliwiono kompaktowanie pliku JPK_VAT generowanego z modułu Rejestr sprzedaży, co pozwoli na lepszą współpracę z obcymi programami. Warto jednak pamiętać, że rejestr VAT nie ma formy określonej ustawowo i nigdzie nie jest powiedziane, że faktura o danym numerze może zająć tylko 1 pozycję. Jedyny wymóg jest taki, żeby rejestr był pełny, rzetelny i umożliwiał określenie zobowiązania podatkowego. Jeśli oprogramowanie zewnętrzne nie umie tego obsłużyć i wprowadza ograniczenia, których nie ma ani w ustawie, ani w opisie formatu JPK - należy zgłaszać uwagi producentowi owego oprogramowania.

Przypominamy też, że format JPK_VAT NIE służy do importowania faktur VAT, do tego jest format JPK_FA, który obowiązywać będzie dopiero od lipca. Obecnie generowany plik JPK_VAT powinien być użyty wyłącznie do importu do rejestru sprzedaży VAT.


poniedziałek, 29 stycznia 2018

Wchodzą w życie przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. W przypadku próby wystawienia faktury lub paragonu w dzień będący niedzielą z zakazem handlu, program wyświetli odpowiednie ostrzeżenie. Należy upewnić się, że nasza działalność jest na liście wyjątków, bo prowadzenie sprzedaży wbrew zakazowi oznaczać może karę grzywny od tysiąca do stu tysięcy złotych. Informacja o dacie każdej sprzedaży trafia do JPK, co może być podstawą do ukarania przedsiębiorcy.


niedziela, 28 stycznia 2018

Działa już zapisywanie e-Deklaracji VAT-7. Prosimy sprawdzić wygenerowany plik XML i jeszcze go NIE wysyłać, planujemy jeszcze kilka poprawek. Warto natomiast już teraz zweryfikować, czy program prawidłowo rozpoznaje zdarzenia gospodarcze u Państwa i czy wygenerowany plik e-Deklaracji jest identyczny, jak plik JPK. Docelowo taka weryfikacja będzie w miarę możliwości automatyczna.

Kopia Elektroniczna EJ JPK dostała teraz wygodną opcję wysłania wybranego pliku mailem. Plik jest wysyłany jako załącznik, w przypadku plików XML (JPK, e-Deklaracja) plik jest automatycznie pakowany do formatu ZIP, aby nie został zniszczony w czasie transmisji.


sobota, 27 stycznia 2018

Jak wygenerować JPK_VAT? W najnowszej aktualizacji jest to dostępne na kilka sposobów.

1. Plik JPK_VAT z rejestru VAT w programie Podatki JPK. Należy zassać miesiąc, a następnie wybrać opcję Zapisz JPK. Ten plik zawierać będzie całość księgowania z modułu VAT. Opcja nie wymaga niczego więcej, poza samą licencją na program Podatki JPK, którą wydajemy bezpłatnie posiadaczom wersji PRO - wystarczy skorzystać z opcji dostępnej po zalogowaniu się na licencje.jzk.pl. Pozostałe osoby mogą dokupić to rozszerzenie, opcja z sympatycznym rabatem jest również dostępna po zalogowaniu.

2. Plik JPK_VAT z rejestru sprzedaży w dowolnym programie JZK. Należy wybrać opcję Zapisz JPK. W tym pliku będą tylko faktury sprzedaży, zatem taki plik nadaje się tylko do wysłania do księgowej. Opcja wymaga dodatku Kopia Elektroniczna EJ JPK, wydajemy go teraz bezpłatnie - wystarczy skorzystać z opcji dostępnej po zalogowaniu się na licencje.jzk.pl.

3. Plik JPK_VAT z rejestru sprzedaży w programie Podatki JPK. Należy wybrać opcję Zapisz JPK. W tym pliku będą tylko faktury sprzedaży, zatem taki plik nadaje się tylko do wysłania do księgowej. Opcja wymaga oczywiście licencji na program Podatki JPK, ale nic poza tym.

Wygenerowanie JPK_VAT z rejestru sprzedaży odbywa się przez wykorzystanie w tle części funkcji modułu VAT, zatem powstały plik JPK_VAT będzie zawierać te same dane, jak moduł VAT po prawidłowym zassaniu samej sprzedaży.

Prosimy sprawdzić wygenerowany plik JPK_VAT i jeszcze go NIE wysyłać, planujemy jeszcze kilka poprawek. Warto natomiast już teraz zweryfikować, czy program prawidłowo rozpoznaje zdarzenia gospodarcze u Państwa.


piątek, 26 stycznia 2018

Generowanie plików JPK_VAT jest już dostępne, na razie w ramach wersji BETA. Osobom planujące wymieniać dane z księgową przypominamy, że plik tekstowy XML w mailu z reguły zostaje nieodwracalnie uszkodzony, musi być zZIPowany i dopiero wtedy przesłany jako załącznik. Z uwagi na zawartość danych, plik ten powinien także zostać zaszyfrowany.


czwartek, 25 stycznia 2018

Włączono możliwość drukowania deklaracji - niektórzy użytkownicy potrzebowali tej funkcjonalności, aby prawidłowo przepisać dane do e-Deklaracji. Można drukować nadal każdy PDF, aczkolwiek przypominamy, że może on nie zostać przyjęty.

Nowe wygodniejsze okienko usługi NAPISZ DO JZK. Zmieniono procedurę wysyłania zgłoszeń w usłudze NAPISZ DO JZK. Teraz można wybrać, jaki zakres danych ma zostać dołączony do zgłoszenia.

Zmieniono procedurę zamykania miesiąca w VAT, automatycznie zamykany jest miesiąc poprzedni w razie potrzeby.


sobota, 20 stycznia 2018

Dla wybranych najpopularniejszych aplikacji dostępna jest nowa opcja miesięcznej subskrypcji. To dobra oferta, jeśli finanse nie pozwalają opłacić licencji na rok z góry.


czwartek, 18 stycznia 2018

Wprowadzono nowe stawki składek ZUS. Usunięto informacje o kontach 51, 52, 53 - od stycznia już nie istnieją, wpłatę ZUS dokonuje się w całości na 1 rachunek bankowy. Przypominamy, że numer tego rachunku można wytworzyć samodzielnie na bazie własnego numeru NIP, a Druczek robi to całkowicie automatycznie.

Poprawiono wyliczenie podatku za grudzień 2017, wprowadzono potwierdzoną kwotę wolną na rok 2018. Warto jeszcze raz sprawdzić przeliczenie podatku za grudzień 2017 i ewentualne wypłaty z tytułu umów za 2018, program mógł w pewnych warunkach nie uwzględnić kwoty wolnej.


wtorek, 16 stycznia 2018

W I kwartale 2018 każdy klient otrzyma własny numer rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat. Prosimy zwrócić uwagę na informację na fakturze! Prosimy zwrócić uwagę też na funkcje obsługi wirtualnych rachunków kontrahenckich w programach JZK - Państwo też bez trudu mogą skorzystać z takich usług.


czwartek, 11 stycznia 2018

Poprawki w programie. Dodano lepszą obsługę niektórych niestandardowo skonfigurowanych kont pocztowych - oprócz trybu SSL i TLS można wybrać trzeci tryb, oznaczony jako TLS po SSL (wyjątkowo). Tryb ten działa tylko z niektórymi serwerami.

Rozwiązano problem z nie zawsze stabilnym pokazywaniem standardowego filtra w modułach.


środa, 10 stycznia 2018

Epopeję JPK czas zacząć. Działa już import JPK_VAT(2) i JPK_VAT(3) w module VAT. Jeśli dysponują Państwo plikami JPK_VAT z innych systemów, warto sprawdzić na testowej tożsamości, czy wszystko działa prawidłowo i jak rozpoznawane są zdarzenia gospodarcze. Kolejne funkcje JPK w najbliższych dniach.

Udostępniono nową funkcjonalność w module Centrum Licencji. Teraz można zweryfikować i wyświetlić pakiet licencji jednocześnie. Użytkownicy korzystający ze wszystkich opcji programu mogą mieć nawet kilka licencji, dających razem wybrany pakiet funkcjonalności.


sobota, 6 stycznia 2018

Przypominamy, że jest ogromna ilość zmian, które należy na spokojnie przyswoić - na przykład po 25 stycznia nie będzie już obsługi rozliczenia kwartalnego, bo JPK_VAT i tak trzeba generować miesięcznie. W tej aktualizacji jest już wymuszony wybór tożsamości na starcie programu i wiele innych opcji, które wymagane są w celu zapewnienia zgodności z systemem JPK. Warto o tym poczytać więcej.


czwartek, 4 stycznia 2018

Pobierz ulotkę programu Podatki JPK. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować wszystkie rozliczenia i jakie są zasady pracy nad plikami JPK. Pobierz teraz!


wtorek, 2 stycznia 2018

Aktualizacja techniczna na okres przejściowy. Przypominamy, że rozliczenie VAT za grudzień powinno zostać wykonane po staremu, nie generujemy jeszcze JPK_VAT. Po 25 stycznia zostanie udostępniona finalna wersja programu Podatki JPK z generowaniem deklaracji VAT-7 w formacie XML oraz plików JPK_VAT.

Moduły podatkowe zostały wtórnie włączone w podstawowych aplikacjach do 26 stycznia włącznie, potem przejdą w stan pasywny tylko do odczytu. Księgowanie w nowym programie Podatki JPK prosimy wykonać dopiero po tej dacie, tak aby zapewnić porządek w systemie. Dane podatkowe za 2018 powinny być wprowadzane wyłącznie w nowym programie Podatki JPK.

Moduł Kopia Elektroniczna EJ JPK jest dostępny w każdym programie nawet bez licencji tak, by zapewnić dostęp do utworzonych wcześniej danych. Natomiast dodawanie nowych danych będzie odbywać się pod warunkiem posiadania aktywnej licencji Kopia Elektroniczna EJ JPK, Podatki JPK lub innej, zależnie od rodzaju danych. Moduł ten integruje również eksportowane pliki XML oraz wydruki PDF, które nie wymagają dodatkowej licencji.

Rozszerzono moduł kopii zapasowej o obsługę danych z Kopii Elektronicznej EJ JPK. Bezwzględnie należy zadbać o prawidłowe przechowywanie tych kopii - nie rzadziej niż na koniec miesiąca należy nagrać całość na płycie CD/DVD i przechowywać przez ponad 5 lat, czyli do końca okresu możliwej kontroli podatkowej.

Warto zwrócić uwagę, że dzięki aktywnej opcji Kopia Elektroniczna EJ JPK program produkuje na bieżąco piękne, bogate pliki XML z każdego modułu, nadające się do automatycznego przetwarzania w systemach zewnętrznych. To praktyczna realizacja idei Open Data. W oparciu o te pliki można tworzyć własne rozwiązania. Format plików może być korygowane w trakcie, zależnie od potrzeb, natomiast układ danych jest na tyle elegancki i samoobjaśniający, że poradzi sobie z tym nawet student informatyki. Zachęcamy do wykorzystywania tych danych w dowolny sposób - jednocześnie przypominając, że podmiot je wytwarzający odpowiedzialny jest za ich ochronę. Pliki te w szczególności mogą posłużyć do odtworzenia danych w razie awarii, o ile oczywiście zadbaliśmy o prawidłowe przechowywanie kopii zapasowych.


poniedziałek, 1 stycznia 2018

Jak co roku, życzymy wszystkiego Jak Zawsze Kapitalnego! Przypominamy o zmianach na rok 2018. Zobacz wykaz zmian.

Przygotowano nowy moduł Kopia Elektroniczna EJ JPK, gotowy na JPK. Warto poczytać więcej, jak działa.

Pliki PDF i XML różnych obiektów są teraz domyślnie częścią opcji EJ, co powoduje m.in. zapisywanie ich w jedej, konkretnej lokalizacji. Jeśli korzystali Państwo z tych plików w innym celu, należy w dotychczasowej lokalizacji zastąpić użytkowany folder skrótem do właściwego podfolderu kopii elektronicznej albo zapewnić kopiowanie plików w inny sposób.


piątek, 7 grudnia 2018

Dodatkowe możliwości importu faktur zakupowych od kontrahentów. Program umie teraz importować również faktury w formacie CSV. Jeśli Twój format faktury zakupowej nie jest rozpoznawany w programie, prześlij plik do nas!


poniedziałek, 3 grudnia 2018

Drobne korekty techniczne. W przypadku włączenia opcji logowania pracy programu może wystąpić zauważalne spowolnienie pracy, jest to jednak podyktowane względami bezpieczeństwa i bardzo zależy od wydajności dysku twardego. W przypadku SSD różnica nie będzie zauważalna.

Wszystkie funkcjonalności przeniesione zostały już na nową infrastrukturę serwerową. Prosimy pamiętać o regularnym aktualizowaniu aplikacji.


czwartek, 8 listopada 2018

Nowy katalog JZK na rok 2019 jest już dostępny. Pobierz PDF teraz!


czwartek, 1 listopada 2018

Zakończono transfer systemu licencji na nowy serwer, co pozwoli zapewnić większą wydajność pracy.

Przy okazji włączono możliwość samodzielnego zamawiania wznawiania licencji w ramach okna Moje Licencje w programie. Nie licząc wznowienia na pełny rok, w przypadku większości licencji jest też możliwość zamówienia wznowienia krótszego, na przykład na 6 miesięcy, albo dłuższego, na 24 miesiące.


niedziela, 21 października 2018

Udostępniono możliwość automatycznego importu faktury zakupowej InterCars. Opcja widoczna będzie w programach Serwis, Warsztat, Druczek i Fakturzysta w wersjach PRO.


poniedziałek, 1 października 2018

Ostatecznie rozwiązano wcześniejsze problemy techniczne, wynikające z zawieszania Druczka przez inne aplikacje w momencie wysłania komunikatu WM_FONT_CHANGE. Zauważamy, że wiele aplikacji zachowywało się w tym momencie nieprawidłowo i niezgodnie ze specyfikacją Windows. Jedną z takich zawieszających się aplikacji był Libre Office Writer.


piątek, 28 września 2018

W nocnym przetwarzaniu aktualizacji wystąpił drobny błąd techniczny. Jeśli program komunikuje, że nie udało się zainstalować czcionek, prosimy o pobranie aktualizacji ponownie.


czwartek, 27 września 2018

Poprawiono obsługę czcionek w programie. Teraz czcionki potrzebne i zalecane do pracy programu, w tym nowa Ubuntu Condensed do tabel, instalowane są automatycznie na czas pracy programu. Zrezygnowano z propagacji zmian listy czcionek w systemie, co powodowało u niektórych użytkowników zawieszanie naszej aplikacji przez obce oprogramowanie nieprawidłowo obsługujące komunikat WM_FONT_CHANGE.

Do wydruków dokumentów standardowych zalecamy czcionki Segoe UI, Open Sans, Source Sans Pro, Ubuntu oraz rocznicową czcionkę Brygada 1918, zaś do wydruku dokumentów o dużej ilości treści (w szczególności tabel, ale także rozbudowanych faktur) czcionki zwężone - Ubuntu Condensed lub Arial Narrow. Można oczywiście wybrać dowolną inną czcionkę, dostępną w systemie.

Lokator: Poprawione wprowadzanie wpłat lokatorskich. Wymuszono przeliczanie salda widocznego na ekranie, niezależnie od sposobu wprowadzenia wpłaty. Zmniejszono ilość pytań, zadawanych przez program w takim wypadku.


środa, 26 września 2018

Wprowadzono nowy cennik i nową ofertę handlową. Teraz dla każdego programu prezentujemy pełny, rozbudowany cennik, dzięki czemu każdy może dobrać właściwą licencję dla swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że teraz można zamówić internetowo licencję na dowolnie wybrany okres czasu, od 1 do 24 miesięcy. Sukcesywnie rozbudowany będzie system dostępny po zalogowaniu.


poniedziałek, 24 września 2018

Nowa, spokojniejsza identyfikacja wizualna. To pierwszy z etapów przenosin do nowego systemu, zapewniającego większą zgodność z kolejnymi aktualizacjami Windows 10. Uproszczony zostanie także interfejs systemu dostępnego dla zalogowanych użytkowników.

Programy, które będą powoli wycofywane, nie dostały nowego logo, natomiast aktualizacje będą wspierane przez okres ważności już wydanych licencji. Zalecany klucz przenosin, zgodnie z dostępnością modułów, wygląda następujaco: Mecenas → Kancelaria, Majster → Serwis, Przelewy → Druczek, Umowy → Druczek, Niezbędnik → Fakturzysta.


niedziela, 23 września 2018

Pierwszy etap przenosin został zakończony prawidłowo. Powinno być zauważalne szybsze działanie naszych aplikacji, między innymi dzięki zmianie systemu certyfikacji łącza SSL. Jeśli będą zauważalne problemy, prosimy kontakt z usługi NAPISZ DO JZK.

Najnowsza aktualizacja została dostosowana do nowej konfiguracji serwerów. Przez ograniczony czas będziemy wspierać także poprzednią konfigurację, z której korzystają programy JZK w wersjach sprzed 2017 roku. Osoby korzystające z tak starych wersji naszych aplikacji gorąco prosimy o ich zaktualizowanie, w przeciwnym razie niektóre funkcje nie będą działać prawidłowo.


sobota, 22 września 2018

Niektóre usługi, z których korzystają nasze programy, zmieniły konfigurację serwerową. Zmiana powinna przejść niezauważenie, możliwa jest jednak przerwa w dostępie niektórych użytkowników trwająca do 24 godzin.


środa, 19 września 2018

W ramach porządkowania oferty, nie będziemy już oferować nowych licencji na programy Niezbędnik, Umowy, Przelewy i Fakturzysta. Oczywiście dotychczasowe licencje będą kontynuowane, a programy będą aktualizowane. Dzięki zmianie, będziemy mogli skupić się na najpopularniejszych aplikacjach Druczek, Podatki i Warsztat.


piątek, 14 września 2018

Moduły programu Restauracja zostaną włączone do programu Hotel, zaś moduły programu Dentysta - do programu Gabinet. W przypadku programu Kancelaria, otrzyma ona komplet modułów programu Mecenas. Założeniem jest ograniczenie ilości obsługiwanych marek, bez utraty funkcjonalności. Wszystko będzie całkowicie automatyczne.


wtorek, 11 września 2018

Drobne poprawki techniczne w module UMOWY.


sobota, 1 września 2018

Od września nasz BOK jest czynny codziennie od 8 do 18.


sobota, 4 sierpnia 2018

Udostępniono generowanie JPK_MAG w module MAGAZYN. Przypominamy, że plik JPK_MAG należy wygenerować dopiero na żądanie urzędu skarbowego i według wskazanych kryteriów. Uprzednie generowanie pliku JPK_MAG ma sens tylko jako rodzaj kopii zapasowej. Przypominamy też, że obsługa magazynu w programach JZK ma charakter jednorodny, całość obsługi magazynowej jest prowadzona w ramach jednego magazynu księgowego, stąd generowany jest jeden plik JPK_MAG, a magazyn nazywa się po prostu Magazyn. Przypominamy również, że wygenerowanie prawidłowego JPK_MAG wymaga, aby absolutnie każdy ruch magazynowy pokryty był dokumentem WZ, PZ, RW lub MM.


piątek, 3 sierpnia 2018

Udostępniono generowanie JPK_FA w module REJESTR SPRZEDAŻY. Przypominamy, że plik JPK_FA należy wygenerować dopiero na żądanie urzędu skarbowego i według wskazanych kryteriów. Uprzednie generowanie pliku JPK_FA nie ma waloru podatkowego, ale oczywiście można i warto to wykonać jako kopię zapasową.


środa, 1 sierpnia 2018

Nowa aktualizacja będzie pobierać kursy walut z nowego serwera, co przyspieszy pracę programu.

W tym tygodniu zostanie udostępnione także automatyczne generowanie plików JPK_FA i JPK_MAG. W dalszej kolejności JPK_PKPiR oraz JPK_EWP.


niedziela, 15 lipca 2018

W związku z drobnymi problemami technicznymi, zmieniono serwer licencji. Teraz weryfikacja licencji powinna być dużo szybsza. Powodem było przeciążenie łącza na dotychczasowym serwerze. W tym tygodniu spodziewamy się wielu zmian i nowych funkcjonalności w programie.


niedziela, 1 lipca 2018

Weszła podzielona płatność. Więcej na ten temat w FAQ.

Przygotowano obsługę papierowych zleceń przelewu do split payment na podstawie otrzymanej rekomendacji Związku Banków Polskich z marca 2018. Należy zwócić uwagę na specyficzny sposób wypełniania takiego polecenia przelewu.


sobota, 30 czerwca 2018

Od 1 lipca wchodzi w życie mechanizm podzielonej płatności. Zmieni się sposób rozliczania wpłat do faktury, sposób prowadzenia rachunku bankowego, a także sposób wykonywania przelewów za faktury. Nie zmieni się za to sposób ich wystawiania. Wystawiający fakturę nie ma wpływu na sposób, czy odbiorca faktury użyje podzielonej płatności do jej zapłaty.

Odnośnie wchodzącego w lipcu szerszego obowiązku JPK, przypominamy, że odbywać się to będzie wyłącznie na bazie żądania urzędu skarbowego. W ramach obsługi takiego żądania oferujemy usługę Gwarancja JPK™, która jest bezpłatna pod pewnymi warunkami. Proszę pamiętać, że JPK generowany na żądanie urzędu skarbowego powinien zawierać oczekiwany zakres danych i być wygenerowany dopiero po wezwaniu urzędu. Podczas kontroli podatkowej udostępnia się dokumenty według stanu na dzień kontroli.

W pozostałym zakresie usługa jest częścią usługi Kopia Elektroniczna EJ JPK - można wtedy automatycznie generować inne pliki JPK w dowolnym momencie.


wtorek, 29 maja 2018

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości dostępna jest nowa, historyczna czcionka Brygada 1918. Będzie ona dostępna automatycznie po uruchomieniu Druczka® lub Fakturzysty®. Można tę czcionkę wybrać w ustawieniach programu jako domyślną do różnych dokumentów.

Czcionkę Brygada 1918 można pobrać bezpośrednio i wykorzystywać w dowolnym celu.

Więcej o tradycji czcionki Brygada 1918 można przeczytać na oficjalnej stronie obchodów.


piątek, 4 maja 2018

Udostępniono nową stawkę ubezpieczenia wypadkowego. Oznacza ona nieco niższe należności na ZUS. Zalecamy ponowne wprowadzenie i przeliczenie składek na ZUS za kwiecień i miesiące następne.


poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Udostępniono deklarację VAT-7K. Przypominamy, że deklaracja ta jest prostą sumą deklaracji VAT-7 za 3 miesiące kwartału. Księgowanie i tak należy w tym roku wykonywać już wyłącznie miesięcznie, podobnie jak miesięcznie wysyła się plik JPK_VAT.


piątek, 13 kwietnia 2018

Zablokowano możliwość wygenerowania rozliczenia rocznego z innej aplikacji, niż bezpośrednio Podatki JPK. Jest to związane z zachowaniem integralności danych. Należy pamiętać o pobieraniu aktualizacji z wewnątrz programu Podatki JPK, tylko tam są udostępnione formularze podatkowe. Docelowo program ten będzie całkowicie odrębną aplikacją.


środa, 11 kwietnia 2018

Wykresy modułu Książka przeniesiono do odrębnego modułu Podatki, co poprawia czytelność podstawowego modułu Książka. Zmieniono także układ menu w Druczku tak, aby lepiej uwidocznić odrębność programu Podatki JPK. Poprawione rozliczanie roczne w zakresie podatku liniowego. Program lepiej prezentuje teraz przetwarzane dane, pozwalając na łatwiejszą kontrolę i analizę obliczeń. Rekomendujemy zatem weryfikację dotychczasowych wyliczeń.


sobota, 24 marca 2018

Zgodnie z najnowszymi interpretacjami, dokumentem zamykającym będzie zawsze faktura. Nie będzie już możliwe zamknięcie zlecenia paragonem bez danych klienta, nie ma to zresztą sensu księgowego. Przypominamy, że fakturę można i należy wystawiać każdemu nabywcy. Wprowadzono dodatkowe ostrzeżenia przed wystawianiem paragonów, naprawdę nie należy tego robić pod żadnym pozorem. W przypadku prowadzenia sprzedaży detalicznej nierejestrowanej należy to wykonywać przy użyciu standardowej kasy fiskalnej, z pominięciem programu.

Usunięto kilka opcji powodujących potencjalne problemy podczas synchronizacji pracy w sieci. Zafakturowanie zlecenia warsztatowego (Warsztat), serwisowego (Serwis) lub zlecenia (Majster) będzie możliwe tylko i wyłącznie spoza zlecenia. Dotychczas mogły wystąpić sytuacje, w których dwie osoby mają otwarte to samo zlecenie.

Z uwagi na problemy z zapewnieniem prawidłowej synchronizacji magazynu, opcja KOSZTY będzie wyłączana. Należy wypełniać wyłącznie tabele Części oraz Usługi/Robocizna. Nie będzie już dostępna opcja jednopozycyjnego fakturowania kosztów dodatkowych. Te zmiany są konieczne w efekcie licznych uwag użytkowników.

Poprawiono obsługę procedur magazynowych. Pozycje wpisane w działe Usługi na zleceniu nie będą już wpływać na stany magazynowe.


czwartek, 22 marca 2018

Poprawki w zakresie wystawiania faktur RR. Włączono weryfikację prawidłowości konfiguracji do pracy w sieci.


sobota, 17 marca 2018

Poprawiona procedura zapisywania i synchronizacji danych podczas pracy w sieci. W pewnych warunkach dane podczas pracy w sieci mogły nie być zapisane poprawnie, obecnie zapisywanie jest wymuszone. Może to spowodować drobne spowolnienie pracy w niektórych wypadkach, ale bezpieczeństwo danych jest najważniejsze.

W module Kontraheni dodano mechanizm weryfikacji unikalności identyfikatora kontrahenta (NIP, PESEL). W przypadku większej ilości kontrahentów o tym samym NIP lub PESEL wiele funkcjonalności nie będzie działać prawidłowo, w tym raportowanie obrotów. Warto zadbać o porządek w bazie danych.

W przypadku drukowania przelewu do faktury, termin płatności będzie zawsze umieszczany.

W przypadu, gdy w programie wybrano opcję "nie jestem płatnikiem VAT", program drukować będzie fakturę bez VAT. Znika opcja oznaczenia takiego dokumentu jako "Rachunek". Stanowi to realizację zaleceń Ministerstwa Finansów. W takiej sytuacji należy też w stopce umieszczać przepis ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie z VAT. Szczegółowe informacje w PDF.


piątek, 16 marca 2018

Nareszcie mamy trochę czasu, aby zająć się swobodnym rozwojem aplikacji, bo wszyscy już przygotowali i wysłali swoje pliki JPK. Ilość zgłoszeń do pomocy technicznej spadła kilkukrotnie i dopiero teraz zaczęły one dotyczyć czegoś innego, niż podatki. Kolejny taki sezon w lipcu, gdy wejdą pozostałe formaty JPK.

Wiele korekt technicznych w różnych miejscach programów. Rozbudowano moduł Administrator. Poprawiono wygląd podświetlenia w oknie Kontrahenci, teraz jest bardziej eleganckie i przejrzyste.


piątek, 9 marca 2018

Ulepszenia i poprawki w programie Warsztat. Teraz układ okienka zlecenia jest swobodniejszy, pozwoli w przyszłości na obsługę nowych opcji. Zmieniono nazwy zakładek tak, by lepiej odpowiadały rzeczywistości. Dodano łatwiejszą obsługę eksportu danych online z bezpośrednim podglądem wyeksportowanych danych. Dodano podgląd faktury do zlecenia w czasie rzeczywistym.

Zaczynamy etap korekt w modułach Towary oraz Magazyn, przygotowujący do wprowadzenia pełnej obsługi JPK_MAG. Zmieniono nieco układ kolumn modułu Magazyn, poprawiono wypełnianie pól tabeli. Nie będzie już dostępny dokument Dowód dostawy, w przypadku sprzedaży wysyłkowej bezwzględnie należy wystawiać normalną fakturę. Dodano w tabeli pola dotyczące daty faktury.

Dla zachowania zgodności z JPK_MAG i zapewnienia prawidłowego księgowania, nie będzie już dostępnych kilka opcji wcześniej obecnych w programie. Magazyn jest rozliczany wyłącznie w cenach netto. Wartość dokumentu magazynowego będzie określana wyłącznie w cenach netto, tak jak wartość samego magazynu. Ceny ewidencyjne liczone są wyłącznie metodą średniej ważonej.

Wprowadzono więcej weryfikatorów w module Towary. Efekt działania jest mniej inwazyjny - zamiast modalnego komunikatu, wyświetlany jest panel informacyjny, który trudno zignorować. Zachęcamy do dbania o porządek w magazynie.

Wprowadzono automatyczne sortowanie towarów według grupy, a następnie według nazwy i kodu.


czwartek, 8 marca 2018

Rozwiązano problem techniczny z generowaniem deklaracji PIT-36, PIT-36L i PIT-B za 2017. Dodano możliwość podglądu listy pól deklaracji, ułatwiające wypełnienie deklaracji elektronicznej. Obecny rok jest ostatnim rokiem deklaracji papierowych, w przyszłym roku jako podstawowe dostępne będą deklaracje elektroniczne. Przypominamy, że w związku z tym nasze programy przestaną prawidłowo działać w Windows XP i Windows Vista.


wtorek, 6 marca 2018

Poprawki w modułach Umowy i Pracownicy. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od stycznia, każdy powinien mieć numer PESEL, w tym nawet obcokrajowcy. Stąd program wymagać będzie podania numeru PESEL dla każdego pracownika i dla każdej umowy. Pojawią się ostrzegawcze podświetlenia, także w przypadku nie podania odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto poświęcić trochę czasu na uzupełnienie danych. Uporządkowano inne pola w module Umowy. Poprawiono eksportowanie umów do pliku XML, teraz zapisywane są wszystkie szczegółowe dane.

Dla każdego obiektu dostępna jest teraz możliwość indywidualnego zapisania jego treści do wskazanego pliku XML. Pozwala to eksportować pojedyncze dane do innych systemów. Docelowo format XML wykorzystywany będzie także do zapisywania i synchronizacji danych.

Poprawiono procedurę wystawiania faktur korygujących. Ponieważ zdarzyły się przypadki nadmiernek kreatywności użytkowników, skutkujące problemami z prawidłowym przygotowaniem pliku JPK_VAT, dodaliśmy instrukcję ostrzegawczą w oknie faktury korygującej. Prosimy zwrócić na nią szczególną uwagę. Dodaliśmy także wpis w FAQ: Jak wystawić fakturę korygującą?


poniedziałek, 5 marca 2018

Zakończył się okres przejściowy, związany z testowaniem nowego systemu licencyjnego. Licencje przechowywane są teraz już tylko w Rejestrze Windows, co zapewnia ich lepszą obsługę. W najbliższych tygodniach serwery obsługujące bardzo stare wersje programów (sprzed kilku lat lub starsze) zostaną w całości wyłączone. aktywacja licencji z tych wersji oraz obsługa pomocy technicznej nie będzie możliwa, programy działać będą wyłącznie w trybie off-line.

Zachęcamy do pobrania aktualizacji do nowej wersji programu. Przypominamy, że generowanie plików JPK dostępne jest wyłącznie z aktualnych wersji programów. Format pliku JPK zmienia się regularnie. W II kwartale 2017 wprowadzana będzie obsługa plików JPK_FA, JPK_MAG, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP.

Wprowadzono poprawki w procedurze obsługi licencji. Program automatycznie usuwa licencje, które wygasły, nie trzeba tego robić ręcznie. Przypominamy o możliwości zalogowania się w programie do usługi JZK24, wtedy program automatycznie pobiera wszystkie nowe licencje w momencie ich udostępnienia.

Zachęcamy do wznawiania licencji za pomocą automatycznego systemu licencje.jzk.pl. Przy wcześniejszym zamówieniu bezpośrednio z opcji Zostańmy Razem w programie oferowane są szczególnie dobre warunki. Warto zadbać o odpowiednio wczesne wznowienie licencji tak, by praca z programem była nieprzerwana.


piątek, 2 marca 2018

Korekty w procedurze wystawiania dokumentów sprzedażowych i magazynowych.

W ramach przygotowań do uruchomienia JPK_MAG włączono weryfikację unikalności kodów towarów. Program wyświetla ostrzeżenie za każdym razem, jak napotka duplikaty. Wiele osób korzysta z obsługi magazynu, nie dbając o jego poprawność - w tej sytuacji wygenerowanie prawidłowego pliku JPK_MAG może nie być możliwe.


czwartek, 1 marca 2018

Wiele poprawek w różnych miejscach programu. Poprawiono obsługę usługi WarsztatOnline.

Drobne korekty w module Umowy. Poprawiono interfejs. Uproszczono wyświetlanie nazwy urzędu skarbowego na liście.

Uściślamy obsługę kontrahentów. Dla każdego kontrahenta automatycznie używany będzie jego urzędowy identyfikator - PESEL dla osób fizycznych, NIP dla firm. W przypadku braku właściwego identyfikatora program wyświetlać będzie podświetlenie na ekranie.

Dzięki temu dla kontrahentów, dla których podano prawidłowy identyfikator, dostępne będzie automatyczne obliczanie wartości sprzedaży oraz salda pozostałego do zapłaty. To wszystko zadziała oczywiście pod warunkiem, że mamy porządek w danych.


wtorek, 27 lutego 2018

Poprawione wykonywanie kopii zapasowych, w pewnych warunkach program nie robił tego automatycznie. Prosimy pamiętać o regularnym weryfikowaniu poprawności wykonania kopii, a najdalej raz w miesiącu należy nagrać ją na płytę CD-ROM. Prawidłowe przechowywanie danych podatkowych jest bardzo ważne,piszemy o tym w naszym FAQ: Przechowywanie danych dla celów kontroli podatkowej.


poniedziałek, 26 lutego 2018

Poniedziałek 26 lutego to ostatni dzień na wysłanie pliku JPK_VAT. Tego dnia pracujemy wyjątkowo do godziny 19 i ani minuty dłużej. Prosimy nie zostawiać JPK na ostatnią chwilę! Licencje uzupełniające będą wydawane najdalej do godziny 16.


środa, 21 lutego 2018

Przypominamy! Rozliczenie kwartalne VAT-7K pojawi się w naszych programam dopiero po 26 marca. Na razie celowo nie jest udostępniane, żeby wymusić miesięczne księgowanie. Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, że JPK_VAT musi zostać wygenerowany miesięcznie i całe księgowanie zrobione również w taki sposób. VAT do 25 dnia kolejnego miesiąca, Książka 5 dni wcześniej. Wyłącznie deklarację można wykonać kwartalną i płatność VAT również, natomiast samo księgowanie oraz plik JPK_VAT należy bezwzględnie wykonywać co miesiąc. Pisaliśmy o tym już przy okazji publikacji check-listy w zeszłym roku.


wtorek, 20 lutego 2018

Jednolity Plik Kontrolny pozwala także kontrolować dane wprowadzane do programu. Podczas tworzenia JPK u niektórych klientów pojawiły się różnice, wynikające z bezrefleksyjnego, wielokrotnego klonowania dokumentów we wszystkie strony, w szczególności z korekt do dokumentów podstawowych i odwrotnie. Podowało to przeniesienie kwoty PRZED KOREKTĄ, która była uwzględniana podczas zasysania do VAT. Program został na takie zdarzenia uodporniony, niemniej jednak zachęcamy do bacznego zwracania uwagi na sposób wprowadzania danych!

Podczas serwisu naoglądaliśmy się również trochę sposobu, w jaki wystawiane są dokumenty. Zachęcamy gorąco do zwrócenia baczniejszej uwagi na jakość wprowadzanych danych. Często dane są wprowadzane w sposób chaotyczny, u niektórych użytkowników W danych kontrahentów jest ogromnie dużo spacji i innych znaków, które negatywnie wpłyną na ocenę JPK i mogą spowodować wytypowanie do kontroli krzyżowej także Państwa kontrahentów. Wszystkie dane kontrahentów powinny zostać pobrane z bazy REGON, program umie to zrobić automatycznie (opcja Znajdź firmę wg NIP). W szczególności prosimy o nie używanie znaków innych, niż normalne litery i cyfry, pozostałe znaki i tak muszą zostać odfiltrowane na etapie generowania pliku JPK.


poniedziałek, 19 lutego 2018

Przypominamy, że w roku 2018 działa mikrobramka JPK_VAT. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie opisującej wysyłanie pliku JPK.


niedziela, 18 lutego 2018

Poprawiono generowanie pliku JPK_VAT w zakresie zakupów, jako data zakupu była brana data księgowania, zamiast daty wystawienia dokumentu zakupu. W przypadku zakupów księgowanych z inną datą wpływu niż data wystawienia, zalecamy ponowne wygenerowanie i wysłanie pliku JPK_VAT. Należy pamiętać o nadaniu kolejnego numeru JPK i przechowaniu obu plików!


sobota, 17 lutego 2018

W zakupach dodano możliwość księgowania proporcjonalnego. Należy wprowadzając pozycje faktury dla każdej z nich wybrać opcję PROPORCJA, a następnie na zakładce Księgowanie tej faktury podać wartość owej proporcji. Tylko w takim wypadku proporcja zostanie automatycznie zassana i przeliczona.

Wprowadzono specjalny tryb raportowania problemów podczas zasysania do VAT. Pozwoli to zwrócić uwagę na możliwe błędy księgowania oraz nieprawidłowy sposób wprowadzania dokumentów.

Odświeżono informacje dostępne na Harmonogram JPK. Kilka terminów zostało zweryfikowanych.


piątek, 16 lutego 2018

Poprawki w module VAT. Rozwiązano problem z nieprawidłowym zasysaniem faktury VAT marża. Należy powtórzyć zasysanie i upewnić się, czy kwoty przeniosły się prawidłowo. Wykonano kilka dodatkowych poprawek w module MARŻA, dopasowujac go lepiej do struktury pliku JPK_VAT.

W przypadku zasysania paragonów włączono wypełnianie pola adres i nazwa kontrahenta danymi z głowy, czyli z niczego. W polu nazwa kontrahenta i adres wpisywane będzie "Brak", zgodnie z prawdą. Zwracamy jednak uwagę, że masowe wystawianie paragonów bezimiennych zamiast imiennych faktur, zwłaszcza w przypadku towarów wrażliwych takich, jak części samochodowe lub elektronika, może zakończyć się kontrolą podatkową. W każdym wypadku, gdy dane klienta są znane, powinno się wystawić fakturę VAT. Ministerstwo Finansów zapowiedziało już kontrolę w przypadku sprzedaży wysyłkowej bez faktur VAT.

Podczas tworzenia JPK program zamienia znaki cudzysłowu, ampersandu, apostrofu i znak nowej na spację. Znaki te powodują utrudnione parsowanie XML i moga powodować odrzucenie pliku JPK. Jeśli chcesz wyróżnić nazwę firmy w danych kontrahenta, użyj wyłącznie wielkich liter, na przykład Firma JANKO Jan Kowalski. Program za każdym razem podaje, ile takich zamian wykonał, pozwala to zorientować się w skali problemu.

W przypadku innych znaków spoza podstawowego alfabetu języka polskiego, w szczególności tagów HTML, zostają one zamienione na kodowanie HTML, które również może spowodować odrzucenie pliku. Program podaje ilość takich problemów, Zalecamy weryfikację wszystkich danych i przyjęcie zasady prawidłowego wypełniania danych.


czwartek, 15 lutego 2018

Podczas wystawiania dokumentu sprzedaży dostępna jest opcja podglądu na bieżaco. To bardzo przydatna opcja - można spokojnie sprawdzić, czy faktura spełnia nasze założenia, wrócić do poprawek, kolejny raz sprawdzić itd., wszystko bez zamykania podstawowego okienka wystawiania faktury. Można też wyskoczyć do opcji układu faktury, zmienić je i kontynuować rozpoczęte wystawianie nowego dokumentu.


środa, 14 lutego 2018

Poprawiono formułę zasysania dokumentów sprzedaży do VAT. Rozwiązuje to problem faktur z mieszanymi stawkami VAT, faktur z podsumowaniem ceny po rabacie dopiero w podsumowaniu i faktur wielopozycyjnych na drobne kwoty, gdzie mogą wystąpić drobne błędy zaokrągleń.

Zalecamy porównanie wygenerowanego pliku JPK_VAT z rejestrem sprzedaży i wykazem faktur. Jeśli występują jakiekolwiek niezgodności, należy powtórzyć zasysanie. Należy zwrócić baczną uwagę na ewentualne komunikaty w pliku LOG (Plik - logi programu). Jeśli niezgodności nie zostaną rozwiązane, prosimy o pilny kontakt z opcji NAPISZ DO JZK w menu POMOC.


wtorek, 13 lutego 2018

W II kwartale 2018 zmieni się sposób licencjonowania programu do pracy w sieci. Będzie wydawana odrębna licencja do pracy w sieci. Wprowadzenie takiej licencji automatycznie przełączy program w tryb pracy sieciowej, bez możliwości jego wyłączenia w inny sposób, niż usunięcie tej licencji.

Zmieni się też sposób pracy w sieci - będzie on możliwy wyłącznie dla wybranych modułów (Faktury, Towary, Magazyn, Kontrahenci, Kasa) i programów (Druczek PRO, Fakturzysta PRO, Warsztat PRO). W pozostałych przypadkach opcja pracy w sieci będzie niedostępna.

W przypadku licencji zakupionych po 1 marca 2017 będzie wydawana bezpłatna licencja uzupełniająca. Odpowiednia informacja będzie wyświetlać się w programie w przypadku osób, które posiadają licencję wielostanowiskową.

Na podobnej zasadzie licencjonowane będzie rozszerzenie Ultimate, polegające na zmianie limitów obsługi tożsamości. Będzie dostępne wyłącznie dla programów w wersji PRO. Standardowo zostanie wydana licencja bezpłatna uzupełniająca dla dotychczasowych posiadaczy licencji Ultimate, jeśli zgłoszą taką potrzebę.

Rozwijana będzie także funkcjonalność dotycząca umów i kadr. W trakcie roku 2018 licencja Umowy będzie wydawana jako bezpłatne rozszerzenie uzupełniające. Do wersji PRO licencja Umowy będzie dodawana bezpłatnie, w podobnie jak licencja Podatki JPK. W przypadku innych licencji będzie to dodatek płatny.

Dzięki temu obniżyć będzie można ceny licencji podstawowych, a nasza oferta będzie bardziej atrakcyjna dla przeciętnego użytkownika, który nie korzysta z żadnych ze wskazanych opcji.


poniedziałek, 12 lutego 2018

Ministerstwo Finansów zmieniło układ swojej strony internetowej. Aktualna wersja programu Klient JPK jest do pobrania tutaj.

W dniu 23 lutego (piątek) pracować będziemy do godziny 17. W dniu 24 lutego (sobota) prowadzić będziemy dyżur telefoniczny oraz internetowy (NAPISZ DO JZK). W dniu 25 lutego (niedziela) prowadzić będziemy wyłącznie dyżur internetowy. W dniu 26 lutego (poniedziałek) BOK będzie czynny wyjątkowo do godziny 19.

Jeśli ktoś potrzebuje licencji uzupełniającej, należy ją zamówić jak najszybciej, w przeciwnym razie wygenerowanie pliku JPK_VAT w terminie może nie być możliwe. W przypadku licencji płatnych, przelew musi zostać zlecony w banku do środy 21 lutego, tak aby najdalej w piątek został zaksięgowany. Prosimy nie zostawiać nic na ostatnią chwilę.


niedziela, 11 lutego 2018

Przygotowano nowy algorytm obliczania podatku w module Książka. Uwzględniana jest teraz kwota wolna oraz roczna kwota zwolniona od podatku. Poprawiono sposób przeliczania podatku - należy bezwzględnie przeliczyć miesiąc i sprawdzić, czy kwota do zapłaty nie uległa zmianie. W poprzednich wersjach kwota podatku do zapłaty mogła być nieco zawyżona.

Należy zwrócić baczną uwagę na nową opcję - w roku 2018 można nie płacić zaliczki miesięcznej, jeśli zaliczka do zapłaty po uwzględnieniu poprzednich miesiącach nie przekracza tysiąca złotych. To jest prawo, a nie obowiązek, zatem przygotowaliśmy opcję. Domyślnie zakładamy NIE płacenie zaliczki mniejszej, niż tysiąc złotych.

Z uwagi na inny sposób obliczania podatku oraz zaliczki należy zwrócić baczną uwagę na miesięczne rozliczenie, drukowane w programie. Zawiera ono teraz istotną informację: prognozowany podatek roczny oraz wynik na podatku, czyli kwotę do zwrotu lub do dopłaty. Należy uważać na tę kwoty, aby nie było zaskoczenia. Przypominamy o obowiązku drukowania książki ORAZ podsumowania do dnia 20 miesiąca. Niedługo udostępnione zostanie także automatyczne generowanie JPK_PKPiR, który jednak nie powinien być wysyłany bez wezwania urzędu skarbowego.


środa, 7 lutego 2018

Zgodnie z zapowiedziami, uruchamiamy automatyczne księgowanie wpłat masowych. Każdy klient otrzymuje własny, prywatny numer rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat. Numer ten prezentowany będzie na każdej fakturze i w mailu od JZK, a także będzie widoczny po zalogowaniu się na https://licencje.jzk.pl. Numer nowego rachunku zawierać będzie ciąg 102049002412 i rozpoznawany będzie jako PKOBP 23 O. w Gdańsku.


wtorek, 6 lutego 2018

Kontynuujemy pracę nad modułem VAT. Ulepszono zasysanie raportów z kasy fiskalnej, poprawiono procedurę zasysania innych dokumentów. Uporządkowaliśmy strukturę modułu rezygnując z pól, które nie są przenoszone bezpośrednio do deklaracji lub pliku JPK_VAT. Usunięto nieprawidłową formułę księgowania łączącą pola 27-28 i 29-30, są to pola alternatywne.

Dodano dodatkowe informacje w podsumowanie oraz automatyczną weryfikację formalnej poprawności księgowania. Szczegółowe podsumowanie pozwala łatwiej wychwycić przyczynę ewentualnych problemów. Teraz każde ręczne przeliczenie i zassanie danych powoduje wyświetlenie kontrolnego podsumowania na ekranie.

Przypominamy o pełnym i prawidłowym wprowadzaniu danych. Dla dostawców konieczne jest wprowadzenie adresu, który przenoszony jest do pliku JPK_VAT i jest to pole wymagane. Dodano zatem kolumnę Adres w module Zakupy.


niedziela, 4 lutego 2018

Poprawek i ulepszeń ciąg dalszy. W module VAT przygotowano nowe, bardziej przejrzyste podsumowanie, pozwalające łatwiej sprawdzić poprawność księgowania, a przede wszystkim w razie potrzeby ręcznie przygotować deklarację VAT. Przed tą poprawką program mógł pominąć kilka wpisów, zalecamy zatem ponowienie zasysania i wygenerowanie ponownie e-Deklaracji oraz JPK_VAT. Koniecznie należy sprawdzić ręcznie, czy wszystkie dokumenty są uwzględnione.

W przypadku każdej z faktur widoczny będzie określony przez program standard księgowania. Warto to zweryfikować, dla każdej pozycji faktury zakupowej i sprzedażowej można narzucić własną formułę księgowania do VAT. Na liście faktur zakupowych pojawia się nowa kolumna, informująca o określonej przez program formule księgowania VAT. W przypadku faktur zakupowych, dla których podano datę wpływu, a nie podano ręcznie daty księgowania do VAT, to data wpływu będzie brana pod uwagę przy wyborze momentu zasysania do VAT. Prosimy zwrócić na to baczną uwagę.


sobota, 3 lutego 2018

Sobota to dobry dzień na porządki w module VAT. Fundamentalna zmiana w filozofii działania. Nie będzie możliwości i potrzeby wyboru, co ma być zasysane. Wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś korzysta z funkcji podatkowych, powinny działać automatycznie i bez potrzeby wybierania. Jeśli wprowadzane są przez użytkownika jakieś dane, to przecież po to, żeby zostały odpowiednio zassane. Zapewni to porządek w danych i pozwoli na wyprodukowanie rzetelnych plików JPK.

Usunięto opcje, które wprowadzały nieco zamieszania. Teraz zawsze księgowanie w module VAT i Książka następuje detalicznie, tylko wtedy można wyprodukować prawidłowy JPK_VAT oraz JPK_PKPIR. Ignorowany będzie własny numer dokumentu zakupowego, w księgowaniu zawsze brany jest numer dokumentu źródłowego. Również pole NIP w Ksiązce będzie zawsze prezentowane. Zassanie spowoduje zawsze usunięcie poprzednich wpisów automatycznych.

Prosimy zwrócić uwagę na pola Data wpływu, powinny być prawidłowo wypełnione dla każdego dokumentu kosztowego. Z przyczyn technicznych każda faktura będzie miała to pole, można to wykorzystać także do innych celów.

W przypadku towarów nie będą już wymyślane kodu serii EAN-13. Jeśli nie podany zostanie kod towaru, zostanie wprowadzony w tym polu 32-znakowy GUID. Jest na tyle brzydki i niewygodny, że będzie zachęcał do wprowadzania prawidłowych, rzetelnych danych z faktycznego kodu EAN.

Zmieniono kolejność kolumn tak, aby odpowiadała strukturze pliku JPK. W module VAT udostępniono jawnie treść podsumowania, pliku JPK_VAT oraz pliku e-Deklaracji. Gdyby komuś przyszło do głowy kopiować stamtąd dane ręcznie, przypominamy, że zachodni konieczność konwersji liter do standardu UTF-8, inaczej plik nie będzie zaakceptowany na bramce MF.

Wpisy dodawane ręcznie mają teraz zawsze klasę WpisVAT, bez rozróżnienia, czy to VAT od sprzedaży, czy zakupów. Przyporządkowanie następuje tylko i wyłącznie na podstawie wybranej kolumny, należy zwrócić na to uwagę.


piątek, 2 lutego 2018

Zmiany w obsłudze rejestru VAT. Ponieważ JPK_VAT jest i tak miesięczny, program nie będzie obsługiwał już księgowania kwartalnego. Zostanie zmieniona procedura generowania deklaracji VAT-7K, zostanie ona przygotowana jako suma 3 deklaracji VAT-7.

Pola 52-55 dotyczące kas rejestrujących nie mogą już być obsługiwane automatycznie, w takim jednorazowym przypadku należy przygotować deklarację ręcznie (wystarczy poprawić kilka pól). Pola dotyczące remanentu (36), kas (37), środków transportu (38), paliw (39) oraz korekty (47-50) wymagają wprowadzenia danych jawnie w rejestrze VAT jako wpis z ręki. Tylko wtedy wygenerowany JPK_VAT będzie sumować się prawidłowo.

Dodano opcję "nie obowiązuje mnie ustawowy zakaz pracy w niedzielę", którą pozwala wyłączyć ostrzeżenie przed wystawianiem dokumentów sprzedaży w dzień objęty zakazem handlu.


czwartek, 1 lutego 2018

Umożliwiono kompaktowanie pliku JPK_VAT generowanego z modułu Rejestr sprzedaży, co pozwoli na lepszą współpracę z obcymi programami. Warto jednak pamiętać, że rejestr VAT nie ma formy określonej ustawowo i nigdzie nie jest powiedziane, że faktura o danym numerze może zająć tylko 1 pozycję. Jedyny wymóg jest taki, żeby rejestr był pełny, rzetelny i umożliwiał określenie zobowiązania podatkowego. Jeśli oprogramowanie zewnętrzne nie umie tego obsłużyć i wprowadza ograniczenia, których nie ma ani w ustawie, ani w opisie formatu JPK - należy zgłaszać uwagi producentowi owego oprogramowania.

Przypominamy też, że format JPK_VAT NIE służy do importowania faktur VAT, do tego jest format JPK_FA, który obowiązywać będzie dopiero od lipca. Obecnie generowany plik JPK_VAT powinien być użyty wyłącznie do importu do rejestru sprzedaży VAT.


poniedziałek, 29 stycznia 2018

Wchodzą w życie przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. W przypadku próby wystawienia faktury lub paragonu w dzień będący niedzielą z zakazem handlu, program wyświetli odpowiednie ostrzeżenie. Należy upewnić się, że nasza działalność jest na liście wyjątków, bo prowadzenie sprzedaży wbrew zakazowi oznaczać może karę grzywny od tysiąca do stu tysięcy złotych. Informacja o dacie każdej sprzedaży trafia do JPK, co może być podstawą do ukarania przedsiębiorcy.


niedziela, 28 stycznia 2018

Działa już zapisywanie e-Deklaracji VAT-7. Prosimy sprawdzić wygenerowany plik XML i jeszcze go NIE wysyłać, planujemy jeszcze kilka poprawek. Warto natomiast już teraz zweryfikować, czy program prawidłowo rozpoznaje zdarzenia gospodarcze u Państwa i czy wygenerowany plik e-Deklaracji jest identyczny, jak plik JPK. Docelowo taka weryfikacja będzie w miarę możliwości automatyczna.

Kopia Elektroniczna EJ JPK dostała teraz wygodną opcję wysłania wybranego pliku mailem. Plik jest wysyłany jako załącznik, w przypadku plików XML (JPK, e-Deklaracja) plik jest automatycznie pakowany do formatu ZIP, aby nie został zniszczony w czasie transmisji.


sobota, 27 stycznia 2018

Jak wygenerować JPK_VAT? W najnowszej aktualizacji jest to dostępne na kilka sposobów.

1. Plik JPK_VAT z rejestru VAT w programie Podatki JPK. Należy zassać miesiąc, a następnie wybrać opcję Zapisz JPK. Ten plik zawierać będzie całość księgowania z modułu VAT. Opcja nie wymaga niczego więcej, poza samą licencją na program Podatki JPK, którą wydajemy bezpłatnie posiadaczom wersji PRO - wystarczy skorzystać z opcji dostępnej po zalogowaniu się na licencje.jzk.pl. Pozostałe osoby mogą dokupić to rozszerzenie, opcja z sympatycznym rabatem jest również dostępna po zalogowaniu.

2. Plik JPK_VAT z rejestru sprzedaży w dowolnym programie JZK. Należy wybrać opcję Zapisz JPK. W tym pliku będą tylko faktury sprzedaży, zatem taki plik nadaje się tylko do wysłania do księgowej. Opcja wymaga dodatku Kopia Elektroniczna EJ JPK, wydajemy go teraz bezpłatnie - wystarczy skorzystać z opcji dostępnej po zalogowaniu się na licencje.jzk.pl.

3. Plik JPK_VAT z rejestru sprzedaży w programie Podatki JPK. Należy wybrać opcję Zapisz JPK. W tym pliku będą tylko faktury sprzedaży, zatem taki plik nadaje się tylko do wysłania do księgowej. Opcja wymaga oczywiście licencji na program Podatki JPK, ale nic poza tym.

Wygenerowanie JPK_VAT z rejestru sprzedaży odbywa się przez wykorzystanie w tle części funkcji modułu VAT, zatem powstały plik JPK_VAT będzie zawierać te same dane, jak moduł VAT po prawidłowym zassaniu samej sprzedaży.

Prosimy sprawdzić wygenerowany plik JPK_VAT i jeszcze go NIE wysyłać, planujemy jeszcze kilka poprawek. Warto natomiast już teraz zweryfikować, czy program prawidłowo rozpoznaje zdarzenia gospodarcze u Państwa.


piątek, 26 stycznia 2018

Generowanie plików JPK_VAT jest już dostępne, na razie w ramach wersji BETA. Osobom planujące wymieniać dane z księgową przypominamy, że plik tekstowy XML w mailu z reguły zostaje nieodwracalnie uszkodzony, musi być zZIPowany i dopiero wtedy przesłany jako załącznik. Z uwagi na zawartość danych, plik ten powinien także zostać zaszyfrowany.


czwartek, 25 stycznia 2018

Włączono możliwość drukowania deklaracji - niektórzy użytkownicy potrzebowali tej funkcjonalności, aby prawidłowo przepisać dane do e-Deklaracji. Można drukować nadal każdy PDF, aczkolwiek przypominamy, że może on nie zostać przyjęty.

Nowe wygodniejsze okienko usługi NAPISZ DO JZK. Zmieniono procedurę wysyłania zgłoszeń w usłudze NAPISZ DO JZK. Teraz można wybrać, jaki zakres danych ma zostać dołączony do zgłoszenia.

Zmieniono procedurę zamykania miesiąca w VAT, automatycznie zamykany jest miesiąc poprzedni w razie potrzeby.


sobota, 20 stycznia 2018

Dla wybranych najpopularniejszych aplikacji dostępna jest nowa opcja miesięcznej subskrypcji. To dobra oferta, jeśli finanse nie pozwalają opłacić licencji na rok z góry.


czwartek, 18 stycznia 2018

Wprowadzono nowe stawki składek ZUS. Usunięto informacje o kontach 51, 52, 53 - od stycznia już nie istnieją, wpłatę ZUS dokonuje się w całości na 1 rachunek bankowy. Przypominamy, że numer tego rachunku można wytworzyć samodzielnie na bazie własnego numeru NIP, a Druczek robi to całkowicie automatycznie.

Poprawiono wyliczenie podatku za grudzień 2017, wprowadzono potwierdzoną kwotę wolną na rok 2018. Warto jeszcze raz sprawdzić przeliczenie podatku za grudzień 2017 i ewentualne wypłaty z tytułu umów za 2018, program mógł w pewnych warunkach nie uwzględnić kwoty wolnej.


wtorek, 16 stycznia 2018

W I kwartale 2018 każdy klient otrzyma własny numer rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat. Prosimy zwrócić uwagę na informację na fakturze! Prosimy zwrócić uwagę też na funkcje obsługi wirtualnych rachunków kontrahenckich w programach JZK - Państwo też bez trudu mogą skorzystać z takich usług.


czwartek, 11 stycznia 2018

Poprawki w programie. Dodano lepszą obsługę niektórych niestandardowo skonfigurowanych kont pocztowych - oprócz trybu SSL i TLS można wybrać trzeci tryb, oznaczony jako TLS po SSL (wyjątkowo). Tryb ten działa tylko z niektórymi serwerami.

Rozwiązano problem z nie zawsze stabilnym pokazywaniem standardowego filtra w modułach.


środa, 10 stycznia 2018

Epopeję JPK czas zacząć. Działa już import JPK_VAT(2) i JPK_VAT(3) w module VAT. Jeśli dysponują Państwo plikami JPK_VAT z innych systemów, warto sprawdzić na testowej tożsamości, czy wszystko działa prawidłowo i jak rozpoznawane są zdarzenia gospodarcze. Kolejne funkcje JPK w najbliższych dniach.

Udostępniono nową funkcjonalność w module Centrum Licencji. Teraz można zweryfikować i wyświetlić pakiet licencji jednocześnie. Użytkownicy korzystający ze wszystkich opcji programu mogą mieć nawet kilka licencji, dających razem wybrany pakiet funkcjonalności.


sobota, 6 stycznia 2018

Przypominamy, że jest ogromna ilość zmian, które należy na spokojnie przyswoić - na przykład po 25 stycznia nie będzie już obsługi rozliczenia kwartalnego, bo JPK_VAT i tak trzeba generować miesięcznie. W tej aktualizacji jest już wymuszony wybór tożsamości na starcie programu i wiele innych opcji, które wymagane są w celu zapewnienia zgodności z systemem JPK. Warto o tym poczytać więcej.


czwartek, 4 stycznia 2018

Pobierz ulotkę programu Podatki JPK. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować wszystkie rozliczenia i jakie są zasady pracy nad plikami JPK. Pobierz teraz!


wtorek, 2 stycznia 2018

Aktualizacja techniczna na okres przejściowy. Przypominamy, że rozliczenie VAT za grudzień powinno zostać wykonane po staremu, nie generujemy jeszcze JPK_VAT. Po 25 stycznia zostanie udostępniona finalna wersja programu Podatki JPK z generowaniem deklaracji VAT-7 w formacie XML oraz plików JPK_VAT.

Moduły podatkowe zostały wtórnie włączone w podstawowych aplikacjach do 26 stycznia włącznie, potem przejdą w stan pasywny tylko do odczytu. Księgowanie w nowym programie Podatki JPK prosimy wykonać dopiero po tej dacie, tak aby zapewnić porządek w systemie. Dane podatkowe za 2018 powinny być wprowadzane wyłącznie w nowym programie Podatki JPK.

Moduł Kopia Elektroniczna EJ JPK jest dostępny w każdym programie nawet bez licencji tak, by zapewnić dostęp do utworzonych wcześniej danych. Natomiast dodawanie nowych danych będzie odbywać się pod warunkiem posiadania aktywnej licencji Kopia Elektroniczna EJ JPK, Podatki JPK lub innej, zależnie od rodzaju danych. Moduł ten integruje również eksportowane pliki XML oraz wydruki PDF, które nie wymagają dodatkowej licencji.

Rozszerzono moduł kopii zapasowej o obsługę danych z Kopii Elektronicznej EJ JPK. Bezwzględnie należy zadbać o prawidłowe przechowywanie tych kopii - nie rzadziej niż na koniec miesiąca należy nagrać całość na płycie CD/DVD i przechowywać przez ponad 5 lat, czyli do końca okresu możliwej kontroli podatkowej.

Warto zwrócić uwagę, że dzięki aktywnej opcji Kopia Elektroniczna EJ JPK program produkuje na bieżąco piękne, bogate pliki XML z każdego modułu, nadające się do automatycznego przetwarzania w systemach zewnętrznych. To praktyczna realizacja idei Open Data. W oparciu o te pliki można tworzyć własne rozwiązania. Format plików może być korygowane w trakcie, zależnie od potrzeb, natomiast układ danych jest na tyle elegancki i samoobjaśniający, że poradzi sobie z tym nawet student informatyki. Zachęcamy do wykorzystywania tych danych w dowolny sposób - jednocześnie przypominając, że podmiot je wytwarzający odpowiedzialny jest za ich ochronę. Pliki te w szczególności mogą posłużyć do odtworzenia danych w razie awarii, o ile oczywiście zadbaliśmy o prawidłowe przechowywanie kopii zapasowych.


poniedziałek, 1 stycznia 2018

Jak co roku, życzymy wszystkiego Jak Zawsze Kapitalnego! Przypominamy o zmianach na rok 2018. Zobacz wykaz zmian.

Przygotowano nowy moduł Kopia Elektroniczna EJ JPK, gotowy na JPK. Warto poczytać więcej, jak działa.

Pliki PDF i XML różnych obiektów są teraz domyślnie częścią opcji EJ, co powoduje m.in. zapisywanie ich w jedej, konkretnej lokalizacji. Jeśli korzystali Państwo z tych plików w innym celu, należy w dotychczasowej lokalizacji zastąpić użytkowany folder skrótem do właściwego podfolderu kopii elektronicznej albo zapewnić kopiowanie plików w inny sposób.


Skontaktuj się z nami

SPRZEDAŻ 8-17
583463647 Arkadiusz Dziuma
583463647 Przemysław Jegor
Zamówienia on-line
zamowienia@jzk.pl

OBSŁUGA KLIENTA 8-16
587823366 Mikołaj Lora
587823566 Aleksandra Jegor
biuro@jzk.pl

POMOC TECHNICZNA 8-18
587823600 Agnieszka Hulewicz
587823393 Robert Przewłoka
NAPISZ DO NAS!
Kierownik Projektu: Jarosław Knypl

Dane firmy

Studio JZK sp. z o.o.
80-268 Gdańsk, ul. Wita Stwosza 81, POLSKA
NIP 5842727739 · REGON 221674718 · KRS 423780
VII Wydział Gospodarczy KRS Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ
Kapitał zakładowy 505344 zł, wpłacony w całości.

UWAGA: Wpłaty za faktury należy dokonywać wyłącznie na unikalny numer rachunku bankowego. Numer ten prezentowany będzie na każdej fakturze i w mailu od JZK, a także będzie widoczny po zalogowaniu się na licencje.jzk.pl. Numer nowego rachunku zawierać będzie ciąg 102049002412 i rozpoznawany będzie jako PKOBP 23 O. w Gdańsku.

Numer rachunku bankowego do innych wpłat:
79 1440 1390 0000 0000 1450 5857 PKO Bank Polski

Napisz do JZK

Jeśli chcesz zgłosić uwagi do konkretnego programu,
użyj raczej opcji NAPISZ DO JZK dostępnej w menu POMOC każdego programu JZK.

Bezpośrednie przesyłanie zgłoszeń nie jest dostępne z Twojego adresu IP.
Ten adres nie został rozpoznany jako pochodzący z Polski (ec2-35-173-47-43.compute-1.amazonaws.com). Jeśli to błąd, odśwież stronę (F5). Jeśli adres nie zostanie rozpoznany, po prostu zadzwoń do nas.

Sprzedaż i obsługa klienta Studio JZK sp. z o.o. 2012-2019 · Partial copyright © Studio JZK programy komputerowe, 1992-2018 · Partial copyright © JZK24 sp. z o.o. © 2019 · JZK®, Druczek®, Fakturzysta® są zastrzeżonymi znakami towarowymi.
PRZYJAZDY.PL Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt · Regulamin · Licencja · Pliki do pobrania ·

2019-09-21 00:22 #23.4 for 35.173.47.43 @ec2-35-173-47-43.compute-1.amazonaws.com