Druczek

×Druczek

Druczek PRO

Fakturzysta

Fakturzysta PRO

Podatki

Pakiet JZK

Gabinet

Hotel

Kancelaria

Lokator

Rolnik

Serwis

Szkoła

Warsztat

przyjazdyGTFS

Kontakt

DRUCZEK Kontakt BAZA WIEDZY BLOG POMOC Strona główna    

×Zamówienie

Uprawnienia


Jak ustawić uprawnienia dla różnych użytkowników?

Standardowo użytkownik aplikacji Pakietu JZK ma pełne uprawnienia. Istnieje możliwość ograniczenia dostępu.

Najpierw ustalamy konsumentów uprawnień, czyli osoby użytkujące aplikację. Dla każdego konsumenta ustalamy:
- jego nazwę i opis,
- kontrolę na podstawie specjalnego hasła, nazwy zalogowanego użytkownika w Windows, ID stanowiska,
- uprawnienia pozytywne (co może),
- uprawnienia negatywne (czego nie może).

Wszystkie elementy są opcjonalne. Możesz zatem stworzyć konsumenta z nieograniczonymi uprawnieniami, niezabezpieczonego w żaden sposób.

Jeśli w uprawnieniach stworzono chociaż jednego konsumenta, praca w programie będzie wymagała zalogowania się jako któryś z konsumentów.

Uprawnienia zapisywane są w bazie SQL danych na koniec sesji programu.

Najpierw realizowane są uprawnienia pozytywne. Domyślne uprawnienie dla nowego konsumenta to * (gwiazdka), oznaczające uprawnienie do wszystkich modułów i wszystkich funkcji. Możesz to zmienić, na przykład dać dostęp do modułu Faktury.

Następnie realizowane są uprawnienia negatywne. Jeśli dany użytkownik ma dostęp do modułu Faktury, ale nie ma dostępu do usuwania, to będzie mógł utworzyć fakturę, ale nie usunie ani faktury, ani towaru.

Uprawnienia definiuje się na bazie szeregu cech. Cechy mogą być następujące:
- wybrany moduł aplikacji (np. Faktury),
- wybrana klasa obiektu (np. TFaktura),
- wybrana lista obiektów (np. Faktury),
- wybrana czynność (np. dodawanie, edycja, usuwanie, drukowanie, komunikacja).

Jeśli na przykład dasz dostęp tylko do obiektu TFaktura w pełnym zakresie, użytkownik będzie mógł wyłącznie wystawiać faktury i przeglądać dane z nimi związane. Podczas wystawiania faktury zobaczy bazę towarów i bazę kontrahentów, ale nie będzie mógł zmienić szczegółów towarów ani dodać nowego kontrahenta.

Uprawnienia są opcją dodatkową dla licencji w poziomie PRO. Sprawdź, czy Twoja licencja obejmuje tę opcję.

Schemat uprawnień jest przechowywany w folderze uprawnienia.xml w folderze programu. Ten folder musi być zabezpieczony. » zobacz jak

Uprawnienia zabezpieczają przed przypadkowymi działaniami, a także chronią przed zbyt wścibską sekretarką. Nie należy tego traktować jako całkowite zabezpieczenie, raczej ograniczenie. Uprawnienia można złamać tak samo, jak da się prędzej czy później otworzyć każde zamknięte drzwi. Z uprawnieniami chodzi o to, że tak jak wyłamanie drzwi z reguły nie jest legalne, tak obejście uprawnień może być np. naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Pamiętaj, żeby zabezpieczyć także dostęp do generowanych przez program plików XML, PDF oraz kopii zapasowych. Nie rób tego, zanim nie sprawdzisz uprawnień, bo możesz stracić dostęp do programu.

Uprawnienia nie zabezpieczają zewnętrznej bazy danych. Tutaj musisz skorzystać z funkcjonalności oferowanej przez Twój system baz danych.

Uprawnienia zostaną włączone w III kwartale 2020.

2020-07-26

uprawnienia

· Pozostałe tematy
· Zadaj swoje pytanie

Programy JZK · Pliki do pobrania · Dane firmy · Zaloguj się · Kontakt
Regulamin · Polityka prywatności · Licencja · Wymagania · Referencje

System sprzedaży i obsługa klienta - partial copyright © Studio JZK sp. z o.o. 2012-2020
Partial copyright © JZK24 sp. z o.o. © 2019-2020 · JZK® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1992-2020 · Druczek® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1998-2020 · Fakturzysta® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 2000-2020 · Lecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Facturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Vecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · PRZYJAZDY.PL Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox.
JZK®, Druczek®, Fakturzysta® są zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jeśli nie podano inaczej, wszystkie dane osób, firm, przedmiotów i zwierząt są fikcyjne, służą wyłącznie ilustracji. Wyjątkiem są referencje, gdzie umieszczono dane istniejących firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, które wyraziły na to indywidualną zgodę.

2020-09-29 01:59 #47.3 for 75.101.220.230 @ec2-75-101-220-230.compute-1.amazonaws.com